StoryEditor

Patenty na złote mleko

Krzyżowanie międzyrasowe, pomysłowy cielętnik,  nietypowa ściółka – przeczytaj, jakie patenty wprowadziło do obory gospodarstwo Golden Milk, by stosunkowo tanio produkować doskonałe mleko.
27.01.2020., 14:01h
Zawady Dworskie – mała miejscowość w województwie mazowieckim. To tu, mając do dyspozycji użytki rolne z przewagą ziemi VI klasy, do rodzinnych korzeni wrócił Robert Szczęsny. Ponad 10 lat temu kupił pole z ruinami budynków. Produkcją rolną zajmowali się jego dziadkowie i choć tradycja ta nie była kontynuowana przez ojca – pasja pozostała. Najpierw postawił na bydło mięsne rasy simental, a potem – produkcję mleka (stado krów liczy ok. 200 szt.).

Swoją fermę nazwał „Golden Milk” i jak zaznacza, nie jest ona frazesem. Ma się kojarzyć z dobrą zdrowotnością stada, dobrostanem i doskonałym mlekiem, które hodowca konsekwentnie realizuje czerpiąc doświadczenie z biznesu.

Rodem ze Skandynawii

Temu celowi przyświecało wprowadzenie do stada zwierząt pochodzących z krzyżowania trzech różnych ras bydła mlecznego, tj. hf, montbeliarde i duńskiej czerwonej. Ich połączenie daje ProCrossa, bydło znane i cenione w krajach skandynawskich. Pierwsze 15 jałówek pojawiło się w stadzie 2 lata temu i jak się okazało – zupełnie nie odstawało w zakresie wydajności od przedstawicielek rasy hf i to się nie zmieniło do dziś. Jak twierdzi Szczęsny, część ...
Pozostało 88% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Marcin Jajor
Autor Artykułu:Marcin Jajor

redaktor działu top bydło i topagrar.pl, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mlecznego i mięsnego

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. kwiecień 2024 05:58