StoryEditor

Raport USDA: Na świecie w pszenicy wszystko w górę, w UE spadek

Amerykański Departament Rolnictwa (USDA) zwiększa prognozy dotyczące światowej produkcji pszenicy, eksportu, konsumpcji oraz zapasów w sezonie 2020/21. W Unii Europejskiej nastąpi jednak spadek zbiorów. Optymistycznie nastawieni eksperci szacują także lepsze perspektywy dla rynku kukurydzy. Nieco gorzej wypadają szacunki oleistych, gdzie spodziewany jest spadek zapasów.
13.05.2020., 13:05h

Pszenica

USDA w swoim majowym raporcie przewiduje, że zbiory wzrosną w stosunku do ubiegłego roku o 4 miliony ton do 768,5 mln, ponieważ kilku głównych eksporterów (Argentyna, Australia, Kanada i Rosja) może mieć wyższą produkcję w sezonie 2020/21. Australia, która dochodzi do siebie po suszy i pożarach zanotuje największy wzrost w porównaniu do ubiegłego roku do 24,0 miliona ton, co stanowi wzrost aż o 8,8 miliona ton. Natomiast w UE przewiduje się spadek prawie 12 milionów ton do 143 milionów ze względu na ograniczenie powierzchni i niższe szacunki plonów. Prognozuje się również, że produkcja na Ukrainie spadnie do 28,0 mln ton, ale nadal będzie to druga co do wielkości produkcja w historii tego kraju.
 

Poziom światowego handlu w sezonie 2020/21 amerykańscy eksperci podnoszą o 4,6 miliona ton, czyli ponad 2 procent, przy rekordowych 188 milionach. Przewiduje się, że wzrośnie, przede wszystkim import do Chin, Algierii, Maroka, UE, Iraku i Uzbekistanu. Rosja z ilością sprzedaży 35 mln ton w dalszym ciągu jest przewidywana jako wiodący światowy eksporter pszenicy. Argentyna, Australia i Kanada mają także mieć wyższy eksport, podczas gdy UE, ...

Pozostało 72% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. kwiecień 2024 13:18