StoryEditor

Rosnący popyt na wieprzowinę w krajach trzecich szansą dla unijnych producentów

Rośnie światowy handel wieprzowiną. Kluczowym dla tego rozwoju jest rosnący popyt w Chinach, ale także inni odbiorcy zwiększają swoje zamówienia. Jakie zatem korzyści płyną z tego dla producentów z UE?
13.05.2019., 12:05h

Skutkiem ASF w Chinach jest duże zawirowanie na światowym rynku wieprzowiny. Amerykańskie Ministerstwo Rolnictwa (USDA) w swojej aktualnej prognozie zakłada, że produkcja w Ludowej Republice Chin w roku 2019 spadnie o 10% w porównaniu do roku poprzedniego i wyniesie 48,5 mln ton. Wprawdzie także spożycie znacząco spadnie, ponieważ zaniepokojeni konsumenci skłaniają się w kierunku innych gatunków mięsa, jednak to prognozowane ograniczenie spożycia nie będzie aż tak silne jak spadek produkcji.


Rekordowy import Chin

Aby zatem zapełnić lukę jaka wynika ze spadku produkcji - zdaniem analityków z Waszyngtonu - w najbliższym czasie import wieprzowiny przez Chiny wzrośnie o 640 tys. ton, czyli o prawie 40% i osiągnie nowy rekord na poziomie 2,2 mln ton. Ale nie tylko Chiny będą znaczącym importerem, wśród dużych odbiorców. Japonia i Meksyk w 2019 roku również zwiększą swoje zapotrzebowanie na mięso wieprzowe. Według szacunków, Japonia kupi o 3% więcej, co będzie oznaczało 1,53 mln ton. Z kolei Meksyk zwiększy swój przywóz o 4% do łącznie 1,24 mln ton. Przy czym, z powodu ceł handlowych na produkty amerykańskie, zwiększy się także handel wieprzowiną europejską do...

Pozostało 56% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
23. kwiecień 2024 23:28