StoryEditor

Stawka VAT na sprzedaż własnego drewna

Nasz Czytelnik pyta: Z jakim VAT mam sprzedawać swoje drewno opałowe i tartaczne innym rolnikom i podmiotom? Jestem vatowcem.
18.10.2017., 12:10h
Odpowiedź: Problem sprzedaży drewna z gospodarstwa rolnego przez podatnika czynnego VAT dotyczy w istocie zastosowania właściwej klasyfikacji PKWiU i stawki VAT – uważa Roman Włodarz, prezes Śląskiej Izby Rolniczej, nasz ekspert VAT.  Drewno z własnego lasu można sprzedawać – w ujęciu postaci technicznej – jako drewno w kłodach oraz jako drewno pocięte na krótsze odcinki, dostosowane do spalania np. w kominkach. Pomijamy tutaj sprzedaż drewna pociętego na deski, krawędziaki itp. materiał budowlany, bo to jest już produkt przetworzony, ze stawką 23%.

Drewno w kłodach na cele budowlane (np. drewno tartaczne, dłużyce itp.) ma kod PKWiU 02.20.12.0 oraz 02.20.11.0. i jako takie może być sprzedawane ze stawką 23%. Taka stawkę stosują też Lasy Państwowe. Pod symbolem PKWiU 02.20.14.0 znajduje się „Drewno opałowe”, dla którego stosuje się stawkę obniżoną 8%, przy czym ustawodawca nie uzależnił preferencyjnej 8% stawki podatku VAT, dla drewna opałowego od sposobu jego pakowania bądź sprzedaży luzem.

Zatem, jeśli rolnik – vatowiec  sprzedaje swoje drewno innym osobom lub podmiotom z przeznaczeniem na opał, musi zastosować stawkę 8%....
Pozostało 41% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
16. kwiecień 2024 09:28