Reklama zniknie za 11 sekund

Co z tym metanem?

Obrazek

Wiadomo nie od dziś, że podczas składowania obornika z produkcji bydła mlecznego uwalniany jest do atmosfery metan. Jak zmniejszyć emisję gazu? W Holandii  już eksperymentują w tym zakresie.

19 lutego 2019, 14:50
Rolnik Peter van Roessel z Barbancji zarządza farmą bydła i prowadzi mleczarnię we wsi Haarsteeg niedaleko Den Bosch. W jego gospodarstwie w nietypowy sposób dba się o redukcję emisji metanu. Przedsięwzięcie jest realizowane w ramach projektu na rzecz klimatu koordynowanego przez Uniwersytet w Wageningen. 

Rolnik ma elastyczny zbiornik na gnojowicę o wymiarach 52x26 metrów, który może pomieścić do 1500 metrów sześciennych  nawozu. Podczas zimy wypełnił go prawie do pełna gnojowicą od 65 krów. Zbiornik z nawozem połączony jest dwiema rurami z mniejszym, także elastycznym zbiornikiem. Wyłapuje on wytwarzane naturalnie gazy. Roland Melse, naukowiec z Wageningen i lider projektu zauważa, że biogaz składa się z 60% metanu i 40% dwutlenku węgla.

Ilość wytwarzanego metanu zależy od temperatury i składu nawozu. W standardowych silosach i zbiornikach na obornik biogaz ulatania się. Z drugiej strony wyłapany metan nie jest łatwo wykorzystać.
 
- Ilości magazynowania obornika w gospodarstwach są stosunkowo niewielkie i są dostępne tylko przez kilka miesięcy w roku. Ilość biogazu nie jest też wystarczająca, aby wykorzystać go do podgrzania wody. Ale można uczynić metan mniej szkodliwym, przekształcając go w dwutlenek węgla – wyjaśnia Roland Melse.

Jest to bardzo zaskakujące działanie. Węgiel pochodzi z materii organicznej w paszy, więc jest częścią krótkiego cyklu węglowego. Przekształcając metan w dwutlenek węgla zamienia się silny gaz cieplarniany na znacznie słabszy gaz cieplarniany. Jeden kilogram metanu przyczynia się 21 razy częściej do globalnego ocieplenia niż kilogram dwutlenku węgla.

kk


Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)