StoryEditor

Dzień otwarty na fermie Paul–Pon

Z okazji 10–lecia istnienia Spółki, wspólnie z firmami Alta Genetics, DeHeus oraz Alima–Bis po raz pierwszy, Paul-Pon zorganizowała dzień otwarty na swojej fermie krów mlecznych.
16.09.2014., 15:09h

Spółka powstała w 2004 roku w wyniku połączenia kapitału i doświadczeń polsko–holenderskich. Początkowo zajmowała się tylko produkcją roślinną, ale 6 lat temu poszerzyła działalność o produkcję zwierzęcą – w 2008 roku oddano do użytku oborę na 1200 krów mlecznych (w sumie na fermie jest 2200 szt. bydła).

Właścicielom od początku przyświecała idea produkcji najwyższej jakości mleka przy maksymalnej rentowności obiektu. Do obory przylega dwupoziomowa hala udojowa bok w bok 2x 36 stanowisk. Na poziomie górnym dojone są krowy, na dole znajdują się pulsatory, zawory sterujące, elektronika itp. Krowy podzielone są na grupy laktacyjne – każda  dojona jest 3x dziennie. Dój około 1000 szt. trwa 4 godziny, halę obsługują 3 osoby – co 10 min. następuje zmiana krów (wychodzi i wchodzi cała stawka). Żywienie oparte jest na TMR-ze sporządzanym w zależności od wydajności.

Przez 6 lat średnia dzienna wydajność od sztuki wzrosła z 25 litrów do 31. Jest to zasługą zarówno żywienia, jak i genetyki. Na fermie program hodowlany został stworzony przez firmę Alta. Do krycia używane są buhaje poprawiające zarówno wydajność, jak i skład mleka. Po osiągnięciu satysfakcjonującej wydajności (obecnie 10 300kg) duży nacisk kładziony jest również na długowieczność i związane z nią cechy oraz łatwość wycieleń. W doborze rozpłodników pomaga program komputerowy, który zabezpiecza przed kryciem w pokrewieństwie i przyspiesza postęp hodowlany.

Cielęta po odpojeniu siarą, w 3 dniu po urodzeniu odchowywane są budkach pojedynczych i tam odchowywane do 6-tygodnia życia. Następnie łączone są w grupy po 5 sztuk i przenoszone do zbiorczych drewnianych boksów, gdzie przebywają do 4 m-ca życia. Programy żywieniowe zarówno dla cieląt, jak i jałówek oraz krów w laktacji i zasuszonych opracowuje firma DeHeus.

Komputer pomaga również w zarządzaniu stadem. System dostarcza informacji o produkcji mleka, czasie doju, zużyciu środków, pomaga wykrywać ruję na podstawie aktywności. Oprogramowanie przetwarza dostępne informacje i dostarcza raporty na temat każdej krowy, grupy, leczenia, wycieleń, cielności itp.

wm

Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. kwiecień 2024 04:11