Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Portal partner

Ferma na 20 tysięcy krów w Hiszpanii

19.04.2017

Drukuj

Ferma na 20 tysięcy krów w Hiszpanii

Artykuł dostępny

W hiszpańskiej prowincji Soria powstaje gigantyczna ferma krów mlecznych. Jeśli inwestycja pójdzie zgodnie z planem, będzie to największa ferma mleczarska w Europie, licząca 20 000 krów.

r e k l a m aHojny patronat 

Projekt jest realizowany przez hiszpańską spółdzielnię mleczarską Valle de Odieta ("Dolina Odiety"), która podobno zainwestuje w fermę nawet 95 mln euro. Gospodarstwo budowane jest w małej, liczącej 166 mieszańców miejscowości Noviercas.

W perspektywie czterech do pięciu lat ferma ma osiągnąć maksymalny rozwój i zatrudniać od 250 do nawet 300 pracowników. Gospodarstwo ma obejmować teren 3 000 ha ziemi, z czego 150 ha będzie wykorzystane pod obiekty mieszkalne i inwentarskie.

Lokalni rolnicy protestują

Decyzja o podjęciu tak ogromnej inwestycji spotkała się z mieszanymi reakcjami. Lokalna spółdzielnia rolnicza UPA-COAG potępiła pomysł oświadczając, że "będzie to szkodliwe dla innych rolników w tym regionie".

UPA-COAG złożyła też petycję o powstrzymanie budowy fermy, twierdząc, że taka działalność zniszczy 726 miejsc pracy, a także 432 gospodarstwa rodzinne w okolicy.

Grupa poprosiła Ministerstwo Rolnictwa i władze wspólnoty autonomicznej Kastylii i Leonu o wstrzymanie projektu i obronę modelu produkcji dla małych i średnich gospodarstw - aby zapewnić zrównoważony rozwój obszarów wiejskich.

Nadzieja dla regionu

Jednak według hiszpańskiej gazety El Economista, inne stowarzyszenie rolnicze, Asaja de Soria, poparła projekt. Przewodniczący stowarzyszenia, Carmelo Gómez Sanz, wskazuje na trwające obecnie wyludnienie terenu, zauważając, że wielu rolników rezygnuje z prowadzenia gospodarstw.

– Wiemy, że temat jest kontrowersyjny i że sektor może nie lubić faktu, że pojawiła się konkurencja, ale w prowincji Soria nie ma nic innego. Musimy przyjąć wszystko, co do nas przychodzi, a jest to inwestycja na ponad 80 milionów euro, która stworzy miejsca pracy – powiedział przewodniczący.

Kooperatywa miała już uzyskać porozumienie z prawie wszystkimi właścicielami gruntów rolnych na realizację projektu na terenie okręgu Noviercas, czyli około 900 ha.

Zagrożenie dla środowiska?

Jedną z głównych przeszkód, które nie zostały jeszcze przez spółkę rozwiązane, jest kwestia wpływu na środowisko - przy czym głównymi problemami są odpady i nadmierne zużycie wody.

Obecnie przeprowadzane jest badanie, które ustali, w jakim stopniu projekt może mieć rzeczywisty wpływ na środowisko.

Dwóch lokalnych polityków wypowiedziało się w tej sprawie, obaj wyrazili swoje zaniepokojenie dla lokalnego rynku mleka. Dabid Anaut (EH Bildu) mówił, że taka inwestycja ma objąć prawie taką samą liczbę krów mlecznych, które obecnie posiada prowincja Nawarra, czyli ponad 25 000 sztuk.

Ruben Velasco (Podemos) zauważył, że mleko produkowane przez planowane 20 000 krów stanowi 28% całego obecnie produkowanego mleka w Kastylii i Leonie.     al

Źródło: agriland
fot. Sierszeńska

Read more in the premium version

article icon

Sprawdż za ile kupisz krajowy sprzęt zielonkowy!

Order a premium version

r e k l a m a

Komentarze (?)

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii