Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Bydło>Organizacja produkcji bydła>

Nie będzie dopłat z budżetu do kar

Obrazek

– Państwo nie może dopłacać do kar za nadprodukcję mleka. Nie ma takiego mechanizmu w całej Europie – mówił Kazimierz Plocke, wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi w Senacie.

Marcin Jajor4 marca 2015, 16:12

W bieżącym roku kwotowym, podobnie do ubiegłego, kiedy Polska za nadprodukcję mleka zapłaciła 47 mln euro – nie ma mowy o zniesieniu kar. Są nieuniknione. Podkreślał to w swoim wystąpieniu na posiedzeniu senackiej komisji rolnictwa i rozwoju wsi 3 marca br. Kazimierz Plocke. – W tym roku rolnicy będą zapewne musieli zapłacić jeszcze większe kary, ale organ administracji publicznej nie ma prawa ingerować i stosować jakichkolwiek praktyk związanych z dopłatami z budżetu w ramach pomocy publicznej – zaznaczał przedstawiciel resortu rolnictwa.
Jak argumentował Plocke, swoje limity przekroczy w ostatnim roku kwotowym ok. 1/3 dostawców białego surowca w Polsce. Wprowadzili i nadal wprowadzają oni na rynek mleko ponad przyznane limity w sposób świadomy. Niestety, pociągnie to teraz za sobą konsekwencję dla wszystkich dostawców mleka. – Jeśli na rynku jest kryzys to winny jest minister, a ja się pytam jaka jest solidarność samych rolników, którzy mieli obowiązek wprowadzić tylko tyle mleka na rynek ile mieli kwoty mlecznej? – mówił Plockie i uzupełniał, że dodatkowy mechanizm pomocy byłby wręcz nieuczciwy w stosunku do tych dostawców, którzy w swoich kwotach się zmieścili.

Jedyny mechanizm, dopuszczony przez Komisję Europejską, o który zabiegał polski resort rolnictwa stanowić będzie możliwość rozłożenia kary na raty przez okres 3 lat. Jak zapełnił Plocke, aktualnie trwają prace nad stosownym projektem rozporządzenia w tym zakresie.
– Polska ma potencjał do produkcji mleka, bo pokazują to wyniki za bieżący rok kwotowy. Powraca jednak temat organizacji rynku. Przetwórcy mleka muszą się dogadać z producentami. Niestety, cały czas każdy podmiot uważa, że jest największym graczem na rynku i nie widzi potrzeby konsolidacji – zaznaczył Plocke.    mjPicture of the author
Autor Artykułu:Marcin Jajor
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)