Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Bydło>Organizacja produkcji bydła>

Brakuje ludzi do pracy przy krowach!

Obrazek

Pandemia daje się we znaki hodowcom w NZ, gdzie ograniczenia w migracji ludzi spowodowały nasilenie problemu z pracownikami.

Marcin Jajor22 maja 2021, 07:00
Producenci mleka w Nowej Zelandii mają twardy orzech do zgryzienia. Restrykcyjne przepisy w zakresie ochrony mieszkańców kraju przed COVID-19 i związane z tym niemalże całkowite zamknięcie granic dla przyjezdnych, spowodowało braki kadrowe w sektorze produkcji mleka. Jak alarmują miejscowe organizacje zrzeszające hodowców, rolnicy są na granicy wytrzymałości... a szczytowy okres wycieleń bydła dopiero przed nimi. 

Z apelem o pochylenie się nad tym problemem i zezwolenie na napływ pracowników imigracyjnych do Damiena O'Connora, ministra rolnictwa NZ zwrócił się Jason Herrick ze Zrzeszenia Rolników w Southland (południowy region Nowej Zelandii). Jak alarmuje w cały kraju na fermach brakuje ok. 4 tys. pracowników, co może doprowadzić do zmniejszenia efektywności pracy i warunków bytowania zwierząt. Ludzi są bowiem przytłoczonych nadmiarem obowiązków.

– Nowozelandczycy nie chcą pracować na farmach. Wszystko co słyszą od rządu to to, że rolnicy rujnują ten piękny kraj, co nie jest prawdą, ale oni nie chcą być tego częścią – podkreślał Herrick domagając się, by rząd zarezerwował ok. 500 miejsc co około dwa tygodnie, w funkcjonującym w Nowej Zelandii ścisłym systemie Zarządzania Izolacją i Kwarantanną osób przybywających do kraju, na potrzeby gospodarstw rolnych
(wyjaśniamy: system Zarządzania Izolacją i Kwarantanną  w NZ ma docelowo chronić miejsca pracy i organizować przyjazd pracownikom o „kluczowym znaczeniu”).

Wniosek poparł Tim Mackle z organizacji zrzeszającej producentów mleka DairyNZ, który zwrócił uwagę, że COVID–19 spowodował ogromny kryzys siły roboczej. Według niego istnieje też realne niebezpieczeństwo, że wielu z dotychczasowych – migrujących do NZ – pracowników już nie wróci na tamtejsze fermy.

– Nasi pracownicy są niezwykle cenieni, także przez inne sektory. Obawiamy się, że opóźnienia zmuszą wielu z nich do szukania pracy w innych krajach, które zaoferować większą stabilizację i jasną przyszłość – zaznaczył Mackle.

Cytowany przez portal Stuff minister rolnictwa NZ zapowiedział, że odpowie na apel rolników. Zaznaczył jednak, że w polityce dotyczącej ochrony kraju przed COVID-19 i potencjalnym zagrożeniem ze strony osób spoza jej granic w tym kontekście, rząd musi brać pod uwagę potrzeby wielu gałęzi gospodarki.

mj/Stuff
Fot. Pixabay/poglądowe


Picture of the author
Autor Artykułu:Marcin Jajor
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)