StoryEditor

Odchów jałówek: jak skontrolować masę ciała bez wagi?

Masa ciała jałówki powinna być podstawowym kryterium terminu pierwszego krycia. Jak określić ją w przybliżeniu bez wagi dla zwierząt? – podkreśla w naszej publikacji „Odchów jałówek” dr hab. Paweł Górka.
02.01.2020., 12:01h
W jałówkach tkwi ogromny potencjał do rozwoju gospodarstw i poprawy ekonomiki produkcji mleka! Nakłady na utrzymanie zwierząt, moment pierwszej inseminacji i tym samym wejścia zwierząt w okres produkcyjny, a co najważniejsze – ilość i jakość produkowanego mleka zależą od tego, ile uwagi poświęcimy zwierzętom w pierwszych miesiącach życia.

Optymalizacja żywienia

Ważenie i mierzenie wysokości jałówek powinno być czynnością standardowo wykonywaną w gospodarstwie. Wiedza na temat masy ciała zwierząt oraz ich wysokości w kłębie (lub krzyżu) powinna być bowiem podstawą decyzji o tym, czy jałówka może być pokryta, a także odsadzona od mleka, wycielona bez dużego ryzyka trudnego porodu i pomocy obsługi itp.

Kontrola masy ciała i tzw. wyrostowości zwierząt pozwala również na łatwiejsze ustalenie przyczyn ewentualnych problemów w gospodarstwie (np. dużej liczby trudnych porodów), a także na wyprzedzenie wielu z nich. W końcu, kontrola masy ciała jałówek jest niezbędna do optymalizacji ich żywienia, tj. ustalenia składu dawek pokarmowych tak, aby zwierzęta nie przybierały na masie ciała za wolno lub za szybko, a co za tym idzie – cieliły się bez problemów w określonym wieku.

Kup miarkę!

Niestety, rutynowa kontrola masy ciała zwierząt jest wciąż rzadko wykonywana. O ile można sobie wyobrazić mierzenie wysokości zwierząt bez specjalistycznego sprzętu, to ich ważenie bez odpowiedniego urządzenia nie jest możliwe. Jeżeli hodowca nie ma wagi to alternatywnym rozwiązaniem jest pomiar obwodu klatki piersiowej jałówek, wykonywany tuż za łopatkami. Istnieje duża korelacja pomiędzy obwodem klatki piersiowej zmierzonym tuż za łopatkami a masą ciała zwierzęcia.

Skorzystaj ze wzoru

Żeby w przybliżeniu określić masę ciała jałówki na podstawie pomiaru obwodu klatki piersiowej, uzyskany wynik pomiaru podstawia się do wzoru. Do tego celu można wykorzystać kilka wzorów, zaproponowanych w toku badań przeprowadzonych przez różne zespoły badawcze. Najpowszechniej stosowany jest wzór zaproponowany przez badaczy amerykańskich w 1998 r. (Heinrichs i Losinger, 1998), którego dokładność została ponownie zweryfikowana kilka lat później (Heinrichs i wsp., 2007).

Oczywiście nasuwa się pytanie, czy szacowane masy ciała zwierząt na podstawie wzoru z USA jest miarodajne dla populacji bydła mlecznego w Polsce? Jak zaznacza dr hab. Paweł Górka, wartości które dzięki niemu można odczytać nie były dokładnie weryfikowane w warunkach krajowych. Niemniej jednak, w odróżnieniu od innych dostępnych w literaturze wzorów do szacowania masy ciała bydła przedstawiony sposób wydaje się nie zawyżać masy ciała u najmłodszych cieląt, co może być problemem w przypadku innych dostępnych w literaturze skal.

Wzór konieczny do określenia masy ciała jałówki bez wagi znajdziesz w naszej publikacji „Odchów jałówek”.

Na jej łamach przedstawiamy także bardzo praktyczna tabelę z wyliczonymi już szacowanymi wartościami masy ciała jałówek na podstawie wyniku pomiaru obwodu klatki piersiowej. Wartości te dotyczą głównie bydła rasy holsztyńsko-fryzyjskiej.

Artykuł jest tylko jednym spośród innych ważnych tematów poruszanych na łamach „Odchowu jałówek”, gdzie krok po kroku pokazujemy, jak nie zaprzepaścić ogromnej szansy, jaką jest wykorzystanie w pełni potencjału genetycznego cielaka, zaprogramowanego nierzadko na to, że wyrośnie z niego krowa, produkująca przez kolejne co najmniej 4 laktacje ok. 10 tys. litrów mleka rocznie. Szansy, aby niezależnie od ceny mleka w skupie zwróciły się z nawiązką podczas cyklu produkcyjnego koszty zrobienia z cielaka wydajnej, zdrowej i długowiecznej krowy.  mj

Oto książka, w której znajdziesz wspomniany wzór oraz odpowiedzi na wiele innych zagadnień związanych z chowem jałówek - kliknij w okładkę, aby zobaczyć szczegóły:


Marcin Jajor
Autor Artykułu:Marcin Jajor

redaktor działu top bydło i topagrar.pl, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mlecznego i mięsnego

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. kwiecień 2024 09:44