Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Bydło>Organizacja produkcji bydła>

W Australii hodowców dotuje sieć supermarketów

Obrazek

Australijska sieć supermarketów i sklepów spożywczych uruchomiła specjalny fundusz dla producentów mleka. Mogą oni liczyć na dotację ok. 3,7 miliona dolarów na rzecz poprawy zrównoważonego rozwoju.

Marcin Jajor16 grudnia 2020, 10:00
Dotacja ma być przeznaczona na wsparcie ulepszeń w gospodarstwach w ciągu najbliższych 3 lat. Pieniądze mają być przeznaczone na opracowywanie i wprowadzenie  programów zrównoważonego rozwoju, w tym min. na modernizację parku maszyn w gospodarstwach mlecznych. Australijscy producenci mleka, którzy są powiązani z siecią Woolworths w ramach łańcucha dostaw, mogą ubiegać się o dotację w wysokości do 75 tys. dolarów. Pierwsza tura składania wniosków rozpoczęła się 1 grudnia.

Jak argumentuje Paul Harker, dyrektora ds. zakupu Woolworths, w ostatnich latach hodowcy bydła mlecznego borykali się z wieloma trudnymi wyzwaniami, w tym przede wszystkim kląskami takimi jak, susze czy pożary buszu. Mleczarski fundusz innowacyjny pomoże rolnikom inwestować w przyszłość, jednocześnie zwiększając ich odporność na tego typu wyzwania. Pomoże w urzeczywistnieniu długo planowanych ulepszeń w gospodarstwach, w tym w zakresie technologii i infrastruktury. To wszystko pozwoli zwiększyć wydajność i osiągnąć bardziej zrównoważony rozwój.

W przeszłości australijskie supermarkety były krytykowane za szkody wyrządzane przemysłowi mleczarskiemu, tj. obniżanie rentowności rolników poprzez niskie ceny skupu surowca (1 dolar/litr mleka). Dlatego od 2018 roku wprowadziły dodatkową opłatę (10%) w sklepach w przypadku sprzedaży 2 i 3-litrowych opakowań mleka, która odm tego czasu przyniosła ok. 450 mln dolarów.

Z kolei inna duża grupa australijskich supermarketów o nazwie Coles zapowiada, że w najbliższych tygodniach spotka się z hodowcami bydła mlecznego z Zachodniej Australii, aby omówić możliwości inwestowania w różne inicjatywy na rzecz zrównoważonego rozwoju gospodarstw. To propozycja w ramach nowych umów o bezpośrednim zaopatrzeniu w świeże mleko marki Coles. W jej przypadku, świeże mleko jest pozyskiwane bezpośrednio od hodowców z Australii na podstawie umów, które zawierają m.in. minimalną cenę skupu surowca. Coles nawiązał współpracę z 10 gospodarstwami mleczarskimi, które dostarczają rocznie ok. 35 milionów litrów mleka do wykorzystania we wszystkich supermarketach Coles na danym obszarze Australii.

mj/Dairy Global
Fot. poglądowe/Pixabay


Picture of the author
Autor Artykułu:Marcin Jajor
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)