🔔 Letnia promocja - prenumerata za 1 zł
   

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Partner portalu

Brakowanie loch - kiedy usunąć je ze stada?

24.07.2021

Drukuj

Brakowanie loch - kiedy usunąć je ze stada?

Pozostało 0% artykułu.
Więcej przeczytasz dzięki prenumeracie lub kupując dostęp.

Masz już prenumeratę lub dostęp?

Możesz już teraz kupić dostęp do wszystkich treści lub do wybranego artykułu

Kup dostęp Kup ten artykuł za 3,69 zł Kup ten artykuł za 0 złpo wyrażeniu zgód

r e k l a m a

Niezmiernie ważną częścią technologii produkcji w rozrodzie świń jest brakowanie loch i wprowadzanie na ich miejsce loszek hodowlanych, mające na celu ciągłe doskonalenie wartości produkcyjnej stada. Należy pamiętać, że tak jak w wielu innych układach, strukturach i systemach, tak i w hodowli i produkcji świń cały łańcuch jest tak mocny, jak jego najsłabsze ogniwo. Z tego powodu wymiana loch w stadzie, czyli to, co w fachowym języku określane jest jako remont stada podstawowego, niejednokrotnie sięga ok. 35–45% rocznie i jest prowadzony na podstawie analizy wyników produkcyjnych i ciągłej obserwacji zwierząt.
Wielu hodowców wychodzi z założenia, że nie będzie remontować stada, ponieważ na razie wszystko idzie dobrze, a wyniki są zadowalające. Takie podejście jest niewłaściwe. Stado w naturalny sposób będzie się starzało, a nieremontowane będzie pogarszało swoje wyniki i obniżało wartość hodowlaną, a co za tym idzie – przynosiło straty finansowe.

r e k l a m a

Kontrola na wielu newralgicznych etapach produkcji i przemyślane, ale zdecydowane działanie, eliminujące wytypowane zwierzęta, pozwala na rozwiązywanie wielu problemów.

Czym się kierujemy?

Brakowanie zwierząt to nic innego, jak ich ujemna selekcja z fermy, ze względu na to, że nie spełniają założonych przez hodowcę wymagań, dotyczących użytkowania rozpłodowego. Niezmiennie jednym z najważniejszych czynników wpływających na opłacalność chowu i hodowli jest prawidłowo przebiegający proces rozrodu, a jego efektywność określamy przez pryzmat plenności, czyli liczby prosiąt uzyskanych w ciągu roku od lochy.

Polecany artykuł

Ocena kondycji loch

Ten najistotniejszy w całokształcie produkcji parametr określamy jako plenność gospodarczą. Wpływa na niego wiele czynników zarówno związanych z samymi zwierzętami, ale również dotyczących zarządzania stadem i warunków jego bytowania w środowisku.

Agrarsklep

Karty LOCH

Karty LOCH

Płacisz tylko

9,59 zł

Cena regularna 12,00 zł

SPRAWDŹ

Określając plenność gospodarczą, należy mieć na uwadze:

  • płodność, czyli liczbę prosiąt urodzonych w miocie, (optimum 15-16),
  • cykliczność porodów i ich liczbę w roku (optimum 2,3),
  • śmiertelność osesków na porodówkach (poniżej 10%).

Przyczyną naturalną, która powinna powodować wyeliminowanie lochy ze stada produkcyjnego, jest osiągnięcie przez nią progu wiekowego produkcyjności. Zaawansowany wiek zwierzęcia w naturalny sposób wpływa na obniżenie jego zdolności rozpłodowej i spadek wyników. To podstawowy impuls do wymiany loch. Wiek i moment osiągnięcia przez lochę szczytu produkcji, po którego przekroczeniu powinna zostać zastąpiona, jest bardzo indywidualny i osobniczy. W wielu nowoczesnych stadach średni okres użytkowania loch wynosi 6–7 cykli. Lochy są pozostawiane tak długo, ponieważ ich wydajność rozrodcza utrzymuje się na wysokim poziomie, dlatego nadal jest to opłacalne.

Eliminacja ze stada

Podczas przeglądu stada pod kątem eliminacji loch, należy też zwracać uwagę na rany zadawane sobie wzajemnie przez zwierzęta podczas ustalenia hierarchii, pęknięcia sromów przy porodach, wypadnięcia macicy lub odbytu, odleżyny na różnych częściach ciała, m.in. na łopatkach. Są to także elementy niejednokrotnie występujące u loch w różnym stadium produkcyjności, a kończące się jedynym rozsądnym działaniem, jakim jest ich wybrakowanie.

Poziomy i przyczyny brakowania loch, jak i śmiertelność wśród nich są różne, w zależności od wielkości stada oraz statusu zdrowotnego. Warto skoncentrować się na wydłużeniu okresu użytkowania loch. Wiele z wyżej przytoczonych elementów i sytuacji, które stają się powodem eliminacji zwierząt, da się poprzez odpowiednie postępowanie i podjęte środki znacznie zredukować.

Tak jak różne są czynniki warunkujące brakowanie loch, tak też udział poszczególnych elementów w tym procesie jest różny. Jako najczęściej spotykane powody wymienia się w kolejności: problemy w rozrodzie, mało liczne mioty oraz wszelkie problemy z narządem ruchu. Jakie zatem podczas codziennej pracy możemy podejmować działania, których intencją jest zmniejszenie liczby zwierząt przeznaczonych do usunięcia ze stada ?

Zadbaj o stado

Na wydłużenie okresu produkcyjności lochy na zadowalającym poziomie można wpłynąć już na etapie odchowu i wprowadzenia loszek hodowlanych do rozrodu. W Polsce wymiana loch na loszki hodowlane odbywa się dwutorowo. Część z ferm decyduje się na cykliczny zakup zwierząt ze stad przeznaczonych do namnażania materiału genetycznego. Coraz częściej jednak producenci decydują o namnażaniu loszek remontowych we własnym zakresie. System ten cechuje wiele zalet.

Dzisiejsza sytuacja dotycząca ASF i profesjonalizacja serwisu związanego z tym elementem produkcji, skłania hodowców do podejmowania takich kroków. Podnosimy dzięki temu bioasekurację fermy na zdecydowanie wyższy poziom, a zwierzęta odchowane od urodzenia na fermie cechują się bardzo dużym potencjałem, podnoszącym wartość produkcyjną stada.

Odpowiedni program hodowlany, którego elementami są m.in. dobór krzyżowań i wprowadzanie postępu genetycznego poprzez nasienie knurów czystorasowych, powoduje, że chlewnia staje się samowystarczalna i uniezależniona od zakupu młodych zwierząt z zewnątrz. Dzięki temu możemy sobie pozwolić na wybór najlepszych zwierząt do dalszej hodowli, unikamy kłopotliwego i trudnego okresu adaptacji, a co najważniejsze – eliminujemy możliwość zachwiania równowagi zdrowotnej stada.

Aby zmaksymalizować prawdopodobieństwo tego, że locha będzie funkcjonować w stadzie długo, należy w odpowiedni sposób poprowadzić odchów materiału zarodowego. Loszki należy poddać pierwszej inseminacji w odpowiednim wieku – ok. 240. dnia życia oraz masie ciała – ok. 160 kg, dzięki temu będą dojrzałe i odpowiednio rozwinięte.

Przy planowaniu i kontroli krzyżowań unika się inbredu, a więc otrzymuje się zwierzęta pozbawione wad genetycznych i wykorzystuje się w pełni postęp genetyczny. W konsekwencji wprowadzenia takich działań możemy mocno ograniczyć liczbę loch brakowanych z powodów związanych z zaburzeniami cyklu rozrodczego.

Prawidłowo odżywione


Wiele z problemów, które w bezpośredni lub pośredni sposób mogą powodować potrzebę wybrakowania lochy, jest często wynikiem nieprawidłowego programu żywieniowego. Lochy o dużym potencjale genetycznym mają wzrastające zapotrzebowanie żywieniowe. Zachodzi potrzeba precyzyjnego zaspokojenia ich wymagań bytowych, jak i produkcyjnych. Odpowiedni program żywieniowy musi być wielofazowy, co oznacza dostarczanie zwierzętom paszy odpowiedniej na każdym etapie produkcji i dopasowanej do stanu fizjologicznego. Nieprawidłowości związane z tym aspektem produkcyjnym wywołują wiele niepożądanych efektów, zaburzając cały cykl rozrodczy i eliminują lochy z dalszego użytkowania, a w konsekwencji powodują straty finansowe.


Perturbacje związane z żywieniem loch mogą być dotkliwe. Powodują m.in. wydłużenie okresu jałowienia, zaburzenia wydzielania hormonów LH i FSH, a co za tym idzie – słabszą owulację, spadek skuteczności krycia, powtarzanie rui, mniejszą przeżywalność embrionów, w wyniku czego rodzą się mniej liczne mioty. Brak pokrycia zapotrzebowania energetycznego loch w okresie okołoporodowym często powoduje trudności podczas porodu i wywołuje wiele komplikacji, często kończących się śmiercią potomstwa, lochy lub koniecznością jej eliminacji ze stada. Niedostateczne pokrycie wymagań lochy w wysokiej ciąży, kiedy w organizmie samicy rozpoczyna się intensywny wzrost i rozwój płodów, wpłynie negatywnie na wyrównanie miotu i jego masę urodzeniową, a co za tym idzie – spowoduje zmniejszoną wydajnością produkcyjną i przeznaczenie samicy na ubój.

Nieprawidłowości w strukturze, zbyt drobnoziarnista pasza, dominujący udział pszenicy, niski poziom włókna oraz niedobory witaminy E i selenu, to błędy przyczyniające się do powstawania nadżerek i ubytków w błonie śluzowej żołądka, czyli wrzodów. Przypadłość ta również obniża produkcyjność loch. Bywa też niebezpieczna dla zdrowia i życia zwierzęcia. Można zatem śmiało stwierdzić, że kondycja zwierząt hodowlanych, która oddziałuje pośrednio na wiele ekonomicznie ważnych parametrów rozrodczych, może spowodować przedwczesne zakończenie produkcji samicy.

Warunek - zdrowie


Wiele jednostek chorobowych występujących w stadach produkcyjnych, takich jak PRRS, parwowirus świń oraz wirus grypy, to elementy zwiększające na wielu płaszczyznach konieczność brakowania loch poprzez zaniżanie wyników produkcyjnych, ale również wyższą niż dopuszczalna śmiertelność zwierząt. Jako hodowcy powinniśmy pamiętać, że większości z tych chorób możemy efektywnie zapobiegać, stosując szczepienia wśród zwierząt przeznaczonych do rozrodu.


Widziałeś już nasze video "Joanna Rybak (De Heus): Pomagamy naszym klientom"?

Czytaj artykuły w naszej aplikacji!

Aplikacja TAP jest już dostępna

r e k l a m a

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii

Użytkowniku zadecyduj o wyrażeniu zgody!

Skrollując treść naszego Serwisu, zamykając okno tego komunikatu (X), klikając na elementy strony poza tym komunikatem bez zmian ustawień w zakresie prywatności, zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych przez Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. (dalej PWR/my) i Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji w serwisach PWR i w Internecie. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne a wyrażoną zgodę możesz w każdej chwili cofnąć.
Dowiedz się więcej lub zdecyduj o zgodzie.

Nasz cel to dostarczanie interesujących Ciebie treści, również przez dopasowane do Twoich zainteresowań reklamy. Twoja zgoda na wykorzystanie plików cookies i podobnych technologii w Twojej przeglądarce umożliwi nam dostosowanie przekazu do Twoich preferencji. Pozwoli ograniczyć ilość prezentowanych reklam Brak zmian ustawień przeglądarki jest Twoją zgodą na zapis plików cookies i podobnych technologii w Twoim urządzeniu końcowym i wykorzystanie zapisanych w nich informacji. Ustawienia przeglądarki w zakresie cookies możesz zawsze zmienić
(szczegóły w Polityce Prywatności).

Drogi Użytkowniku!

Przez dalsze Aktywne korzystanie z Serwisu, bez zmian ustawień przeglądarki, oznacza, że zgodziłeś się na przechowywanie w Twojej przeglądarce plików cookies i na przetwarzanie gromadzonych dzięki nim danych osobowych przez Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. i naszych Zaufanych Partnerów. Dowiedz się więcej lub wycofaj zgody