Reklama zniknie za 11 sekund

Topagrar.pl
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Świnie>Organizacja produkcji świń>

Danish Crown zmniejsza moce produkcyjne. Powodem malejąca podaż tuczników

Obrazek

Największy producent wieprzowiny w Europie, Danish Crown, zmniejsza produkcję w dwóch duńskich rzeźniach z powodu malejącej podaży tuczników. Mimo wysokich cen w skupach świń, rosnące koszty produkcji zmuszają rolników do rezygnacji z hodowli trzody chlewnej.

Aneta Lewandowska20 września 2022, 16:40

Spada pogłowie tuczników w Danii

Pomimo wysokich cen mięsa wieprzowego w sklepach i całkiem dobrych stawek skupu świń, wielu rolnikom w Europie trudno jest utrzymać stabilne dochody w produkcji trzody chlewnej, dlatego pogłowie tuczników spada – także w Danii.

Inwazja Rosji na Ukrainę spowodowała rekordowy wzrost ceny energii i pasz m.in. dla świń. Dopłaty dla rolników nie dotrzymały tempa podwyżkom kosztów produkcji, dlatego w ostatnich miesiącach zauważalnie spadła podaż tuczników do największego europejskiego producenta wieprzowiny – Danish Crown. Firma zmuszona jest do zmniejszenia produkcji, a co za tym idzie, masowych zwolnień pracowników rzeźni. Szacuje się, że będzie to kilkaset osób.

– To naprawdę trudna sytuacja. Pracownicy, których dotyczą zwolnienia, włożyli ogromny wysiłek w pracę – od jesieni 2020 roku, aż do kilku tygodni temu, prawie stale mieliśmy więcej świń do uboju niż mogliśmy ubić – mówi Per Laursen, dyrektor produkcji w Danish Crown – Teraz sytuacja wygląda zupełnie inaczej i boli nas to, że według wszelkich rachunków pożegnamy się z około 350 wykwalifikowanymi pracownikami.

Duńczycy zajęli lukę po niemieckich producentach

Duńska hodowla odżyła po tym, jak na terenie Niemiec pojawił się afrykański pomór świń dwa lata temu. Rolnicy wypełnili lukę w dostawach, a Danish Crown odnotowała ogromne wzrosty w przerobie. To spowodowało konieczność zatrudnienia kilkuset nowych pracowników w rzeźniach na terenie całego kraju.

Niestety, ale rekordowo wysokie koszty paszy i energii powodują, że teraz wielu hodowców ogranicza lub całkowicie wstrzymuje produkcję świń.

Firma w swojej siedzibie w Sæby zrezygnuje z całej zmiany nocnej; szykują się również zwolnienia na stanowiskach zmiany dziennej. W rzeźni w Ringsted tymczasem zarząd planuje zwolnienia rozłożone równomiernie w różnych sekcjach przetwórni.

Wsparcie socjalne dla zwolnionych pracowników

W tej trudnej sytuacji nie tylko duńscy rolnicy stracą źródło dochodu, ale bez pracy znajdą się setki pracowników Danish Crown. Firma zapewnia, że będzie aktywnie starała się pomóc osobom, które w najbliższych miesiącach stracą miejsce pracy. W porozumieniu ze związkami zawodowymi działającymi w rzeźniach Danish Crown uzgodniono, że w związku z masowymi zwolnieniami należy wdrożyć plan socjalny. Każdy z poszkodowanych pracowników będzie mógł porozmawiać o swoich opcjach i kolejnych krokach.

– Będziemy aktywnie działać, aby pomóc zwolnionym pracownikom we współpracy z Konfederacją Spożywczą i lokalnymi urzędami pracy. Tworzymy również banki pracy i w przeszłości odnieśliśmy duży sukces z naszym planem socjalnym. W ciągu ostatnich lat udało się pomóc ponad 90% zwolnionych pracowników w znalezieniu nowej pracy lub rozpoczęciu szkolenia w ciągu sześciu miesięcy – podsumowuje Per Laursen. Firma zapewnia zwolnionym pracownikom pierwszeństwo w rekrutacji na wolne stanowiska w innych spółkach grupy Danish Crown.


Picture of the author
Autor Artykułu:Aneta Lewandowska
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Ważne Tematy

Ważne Tematy