Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Portal partner

Dobry projekt chlewni usprawnia produkcję

19.05.2017

Drukuj

Dobry projekt chlewni usprawnia produkcję

Artykuł dostępny

By produkcja szła sprawnie, właściciel już na etapie planowania budynku musi podjąć wiele decyzji i wybrać odpowiednie systemy – przede wszystkim odprowadzania gnojowicy oraz wentylacji. Wymagają one prac już na etapie murowania chlewni.
Bernhard Feller, terenowy doradca z dziedziny produkcji świń z Izby Rolniczej Pn. Westfalii-Nadrenii podczas warsztatów "Modernizujemy i budujemy chlewnie dla loch i prosiąt" wskazywał na odpowiednie systemy usuwania odchodów w poszczególnych sektorach w chlewni.

r e k l a m aPod porodówką czy odchowalnią sprawdzają się systemy wannowe lub wymienne z zasuwami lub korkami. W tym sektorze wystarczy kanał o głębokości 40–60 cm. Jego szerokość powinna wynosić 150–250 cm, a długość do 15 m – wyliczał.

Jego zdaniem w pozostałych częściach chlewni warto wybudować systemy slalomowe lub ze zmiennym przepływem gnojowicy, otwierane przy pomocy śluzy. Ten pierwszy z założenia wymaga mieszania zgromadzonych odchodów przed opróżnieniem kanałów. Z kolei w systemie zmiennym i zastosowaniu właściwego żywienia świń, zakup mieszadła nie jest konieczny, choć w tym wypadku warto zamontować system płukania kanałów. Dysze płuczące powinny być zainstalowane na ścianie przeciwległej od śluzy lub korka. W obu systemach dno kanału buduje się bez żadnego spadku. Pochyłości mogą spowodować, że do zbiornika spłynie tylko frakcja płynna gnojowicy, a kożuch opadnie na dno.
– Po kilku cyklach produkcyjnych może się okazać, że kanały są pełne i trzeba je opróżniać ręcznie – przestrzegał Feller.

Jeżeli chodzi o doprowadzenie powietrza do chlewni, to w przypadku budowy obiektów dla loch i prosiąt, bardzo ważne, by w kojcach nie tworzyły się przeciągi. Polecanym przez naszego eksperta jest system doprowadzenia powietrza bezpośrednio na nos lochy przez rurę lub szczelinę umiejscowioną bezpośrednio nad korytem maciory.
– Powietrze na wylocie takiej rury nie powinno mieć większej prędkości niż 2,5 m/sek. Wówczas, przy opadaniu strumień się rozprasza i zwierzęta nie odczuwają przeciągu – wskazywał. Zalecał też by powietrze w takim systemie było pobierane nie z przestrzeni między dachem a stropem, ale z dodatkowego kanału powietrznego podwieszonego pod sufitem, co ma szczególne znaczenie zimą. Jeszcze lepszym rozwiązaniem jest dostarczanie powietrza kanałami podziemnymi, dzięki czemu latem jest ono schładzane, a zimą wstępnie ogrzane.

Szczegółowo o możliwościach doprowadzenia powietrza do chlewni przeczytacie Państwo już w czerwcowym numerze "top świnie".

pj-t

Przeczytaj więcej w wersji premium

article icon

Rynek zbóż: ceny raczej z trendem spadkowym

Zamów wersję premium

r e k l a m a

Komentarze (?)

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii