Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a

Gronkowiec w duńskich chlewniach

Obrazek

W ostatnich tygodniach lawinowo wzrasta liczba duńskich chlewni, w których wykryto obecność gronkowca złocistego (MRSA).

Bartłomiej Czekała15 grudnia 2014, 13:29

Gronkowiec złocisty jest bardzo niebezpieczną dla ludzi bakterią i do tego odporną na leczenie antybiotykami. Przedostaje się wraz z mięsem do ludzkiego przewodu pokarmowego i sieje spustoszenie  w organizmie. W grupie największego ryzyka zakażenia się tą bakterią są rolnicy, lekarze weterynarii, pracownicy zakładów mięsnych i ich rodziny. Ale nie tylko. Duński Instytut Chorób Zakaźnych poinformował, że 20 proc. osób zakażonych gronkowcem złocistym nie miała bezpośredniego kontaktu ze świniami i osobami z grupy ryzyka.

W Danii na nogi postawiono inspekcję weterynaryjną, która ma ściśle współpracować z hodowcami, by nie dopuścić do dalszego rozprzestrzeniania się gronkowca w chlewniach.
Działania podejmują także kraje, które importują z Danii mięso. Szwedzi skontrolowali rutynowo poszczególne partie duńskiego mięsa. W średnio w 4 na 20 sprawdzonych przez szwedzkie służby opakowaniach z wieprzowiną wykryto bakterie gronkowca złocistego. bcz

Źródło: FAMMU/FAPA, fot. Idzikowski.Picture of the author
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)