Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Świnie>Organizacja produkcji świń>

Jak długo będzie trwała presja cenowa?

Obrazek

Przynajmniej do roku 2015 rosyjski zakaz handlu będzie w coraz większym stopniu ciążył na unijnym rynku wieprzowiny – informuje w najnowszym raporcie kwartalnym Rabobank.

27 października 2014, 11:32

Według autorów raportu, nadzieja na poprawę rysuje się raczej w dłużej perspektywie. Wprawdzie do tej pory poczyniono już liczne kroki przebudowy eksportu wieprzowiny z UE, jednak wciąż jest to za mało, by zrekompensować straty rynku, jakie poczynił wprowadzony w tym roku przez Rosję zakaz importu mięsa wieprzowego.

W 2013 r. około jedna czwarta całego unijnego eksportu świń była wysyłana do Rosji. W pierwszym półroczu tego roku spadek wywozu do Rosji wyniósł poniżej 10 proc. w stosunku do roku ubiegłego. Jak sugeruje analiza Rabobank, oznacza to, że UE jest w stanie wyeksportować około 15% na inne rynki, głównie do Japonii i Korei Południowej. Niestety, nie jest możliwe znalezienie nowych rynków zbytu dla wszystkiego, tym bardziej, że kursy walut ​ nadal są niekorzystne i nie sprzyjają handlowi zagranicznemu.

Kiedy ta sytuacja się zmieni? Trudno przewidzieć, dużo zależy od tego jak długo jeszcze rynek rosyjski pozostanie zamknięty, i w jaki sposób Komisja Europejska będzie próbowała pomóc sektorowi wieprzowiny. Istotne są także inne czynniki, takie jak np. choroby, które mogą zachwiać rynkiem. Biorąc pod uwagę te i inne kwestie – w tym taniejące pasze, podwyższona produkcja trzody i  rosyjskie embargo presja cenowa w sektorze prawdopodobnie długo jeszcze będzie się utrzymywać.

e-abiWażne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)