Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Świnie>Organizacja produkcji świń>

Jak poprawić dobrostan świń hodowlanych? EFSA przedstawia zalecenia

Obrazek

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) opublikował opinię naukową na temat dobrostanu świń w gospodarstwie. Jest to jedna z kilku opinii, które zostaną wydane w najbliższym roku w kontekście strategii „Od pola do stołu”, będącej jednym z działań europejskiego zielonego ładu.

Justyna Czupryniak11 sierpnia 2022, 13:25

Co zawiera opinia EFSA?

Opinia EFSA zawiera szczegółowe sugestie dot. poprawy dobrostanu wszystkich kategorii świń hodowlanych utrzymywanych w najbardziej odpowiednich systemach chowu stosowanych w UE.

Eksperci EFSA przedstawili w opinii 16 skutków mających wpływ na dobrostan różnych systemów hodowli, które wybrali ze względu na ich dotkliwość, częstotliwość występowania i szkodliwość. Są to, m.in.:

  • ograniczenie ruchu
  • podział na grupy
  • stres związany z ciepłem lub zimnem
  • przedłużający się głód lub pragnienie
  • transport zwierząt

W opinii EFSA zawarte zostały informacje na temat środków, które należy zastosować w przypadku zagrożenia lub chcąc skorygować i złagodzić wpływ niepożądanych skutków, mających wpływ na hodowlę.

Jak określić dobrostan świń wg wytycznych UE?

Twórcy opinii w sprawie dobrostanu świń nie zapomnieli również o wskazaniu wytycznych dot. kryteriów ilościowych lub jakościowych, niezbędnych do oceny dobrostanu stada, które pojawiły się w ramach europejskiej inicjatywy obywatelskiej „End the Cage Age”.

Jednym z poruszonych w treści opinii tematów jest obgryzanie ogonów, a także sposoby postępowania w przypadku jego wystąpienia. Eksperci sugerują również, które mierniki oparte na obserwacji zwierząt powinny być stosowane w rzeźniach w celu oceny poziomu dobrostanu świń w dużych gospodarstwach.

Opinia oparta na ekspertyzach

Eksperci zapewniają, że jest ona zgodna z wytycznymi metodologicznymi, które mają być stosowane w ocenie ryzyka w zakresie dobrostanu zwierząt, w tym zwierząt gospodarskich i transportu zwierząt, a jej treści zostały oparte na dowodach naukowych i ekspertyzach.

Rzeczona opinia stanowi podstawę do poparcia wniosku ustawodawczego Komisji Europejskiej zaplanowanego na drugą połowę 2023 r. w ramach przeglądu przepisów dot. dobrostanu zwierząt.

EFSA zaprasza na prezentację wyników opinii

26 września 2022 r. EFSA organizuje wydarzenie publiczne, podczas którego zaprezentuje wyniki opinii naukowej na temat dobrostanu świń hodowlanych i transportu zwierząt. Podczas spotkania odbędą się dwie sesje Q&A, czyli momenty, w których uczestnicy spotkania będą mogli zadawać pytania, a eksperci udzielą na nie odpowiedzi.

Konferencja jest wydarzeniem publicznym i każda osoba zainteresowana dobrostanem zwierząt może wziąć w niej udział poprzez zarejestrowanie się na STRONIE. Termin rejestracji upływa 19 września 2022 r.

jc
źródło: efsa.europa.eu
Picture of the author
Autor Artykułu:Justyna Czupryniak
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)