Reklama zniknie za 11 sekund

Jak zostać loszką?

Obrazek

Czym skorupka za młodu..., czyli jak z prosięcia odchować wartościowy materiał hodowlany na remont stada podstawowego podpowiada nasz ekspert, zootechnik – Urszula Pałyska.

Anna Kurek29 czerwca 2019, 06:00

Jeżeli namnażamy loszki remontowe we własnym zakresie, musimy skupić się na dokładnym prowadzeniu dokumentacji hodowlanej. Zapisywanie i pilnowanie kryć to początek drogi. Chodzi o to, żeby nie pomylić nasienia przeznaczonego dla loszek hodowlanych z nasieniem towarowym. W ferworze krycia, zwłaszcza przy dużych grupach i kilkakrotnym kryciu loch w ciągu dnia, można się pomylić. Jeśli choć jedno z kilku kryć wykonano nasieniem towarowym, nie powinniśmy z tego miotu uzyskiwać loszek hodowlanych.
 
Silne matki i ojcowie
Ważne jest też wybranie na matki loch najbardziej wartościowych, o dobrych parametrach hodowlanych. To samo dotyczy ojców. Lochy wydajne, zdrowe i silne są gwarancją donoszenia ciąży i narodzin dużej liczby zdrowych prosiąt. Z reguły na matki loszek wybiera się wieloródki. Pamiętajmy o planie genetycznym, musimy zdecydować, czy loszki F1 będą czystorasowe czy mieszane. 

Krycia na loszki remontowe planujemy jeszcze przed odsadzeniem grupy loch z porodówki, np. w trakcie przygotowywania listy odsadzenia, najpóźniej w środę zliczamy już liczbę loch w grupie, które będą po odsadzeniu kryte na loszki hodowlane i zamawiamy nasienie w odpowiedniej ilości na poniedziałek. To, ile loch musimy kryć, zależy od remontu stada i naszego zapotrzebowania.
 
Narodziny loszek 
Lochy, które urodzą loszki remontowe już w momencie wejścia na porodówkę powinny być wyraźnie oznakowane na kartach. Jest to informacja dla akuszerów, że w tym miocie zaraz po narodzinach należy oznakować wszystkie loszki. Powinny one pozostać przy swoich matkach (wyrównujemy  knurkami), ale w praktyce  niekiedy łamiemy tę zasadę. Mając wcześnie oznakowane loszki nie pogubimy się w żadnej sytuacji.

Więcej o tym w jaki sposób odchować silne, zdrowe i wartościowe loszki hodowlane znajdziecie w lipcowym wydaniu "top świnie" Zapraszamy do lektury. 


Picture of the author
Autor Artykułu:Anna Kurek
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)