Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Świnie>Organizacja produkcji świń>

#forumTopAgrar: Łatwiej tuczyć niż utrzymywać lochy

Obrazek

Niemcy to niewątpliwy lider w produkcji wieprzowiny w tej części kontynentu. Producenci świń nie są jednak wolni od przeciwności. Poza dołującą ostatnio ceną muszą walczyć z obrońcami zwierząt i przychylnymi im władzami.

Paulina Janusz-Twardowska22 listopada 2017, 14:38
– Silną presja na rynku prosiąt, spowodowana przez Duńczyków i Holendrów sprawiła, że w Niemczech produkcja prosiąt nie była już tak opłacalna, jak w pierwszej połowie lat 2000. Przez ostatnie 10 lat w naszym kraju liczba loch spadła o 23% od 2008 roku, a liczba gospodarstw hodowlanych zmniejszyła się o około 50% – mówił Christoph Selhorst z niemieckiego związku producentów świń ISN podczas tegorocznej edycji Forum Rolników i Agrobiznesu organizowanej przez naszą redakcję.

Rosną wymagania

Produkcji prosiąt nie ułatwiają też wciąż zaostrzane przepisy odnośnie do dobrostanu zwierząt oraz ochrony środowiska. Po wprowadzonym obowiązku utrzymania loch w grupach po 28 dniu ciąży, przyszedł czas na zakaz kastracji prosiąt bez znieczulenia. W powietrzu wiszą już nowe obostrzenia: bezjarzmowe utrzymanie loch oraz zakaz skracania ogonków. Wszystkie te przepisy uderzają głównie w producentów prosiąt.
Nic dziwnego więc, że niemieccy producenci świń postawili na tucz, mając niejako pod ręką najlepszej jakości prosięta z Danii. Jednocześnie jako największe zagłębie tuczu w Europie wywierają oni realny wpływ na rynki, z których odbierają warchlaki do produkcji.

Wieprzowina w promocji

– W latach 2000-2010 liczba ubojów wzrosła blisko o 1/3 z 44 mln do prawie 60 mln szt. - wskazywał na gwałtowny rozwój Selhorst. Branża jednak nie pozostaje wolna od problemów. Zdaniem przedstawiciela branży rolniczej w ostatnich latach narasta konflikt między środowiskiem rolniczym a zwolennikami ochrony środowiska i orędownikami podwyższania standardów dobrostanu w chlewniach. Jego zdaniem, klientom należy dostarczać produktów wytworzonych w wyższych standardach, ale producenci tej żywności muszą otrzymać zapłatę za poniesione wyższe koszty. Tymczasem obecnie w Niemczech wieprzowina jest towarem najczęściej sprzedawanym po promocyjnych cenach. Regularnie upusty sięgają 60%.

Towar eksportowy

Ponad 20% niemieckiej wieprzowiny kierowana jest na eksport. Jeszcze rok temu głównym odbiorcą tego mięsa były Chiny. Kraj Środka nie tylko odbierał znaczącą ilość wieprzowiny, ale przede wszystkim konsumował elementy, które są niepożądane na rynku europejskim, jak stópki, ogony, ryj i uszy. Zgodnie z prognozami niemiecka sprzedaż do Chin będzie w tym roku nawet o 50% niższa niż w roku 2016, a to niewątpliwie już ma wpływ na cenę żywca oferowaną przez największe zakłady mięsne.
Obecnie rolnicy są bardziej niż kiedykolwiek wcześniej zdeterminowani do opracowania własnej koncepcji dostosowania gospodarstw do zmieniającego się rynku. Jej głównym celem ma być utrzymanie konkurencyjności niemieckich gospodarstw na rynku krajowym oraz unijnym.

pj-t


1 z 2
Christoph Selhorst, członek zarządu INS, Niemcy

Christoph Selhorst, członek zarządu INS, Niemcy

2 z 2
Christoph Selhorst, członek zarządu INS, Niemcy

Christoph Selhorst, członek zarządu INS, Niemcy

Picture of the author
Autor Artykułu:Paulina Janusz-Twardowska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)