Zaloguj
Strona główna>Artykuły>Świnie>Organizacja produkcji świń>

Lepszy sort tuczników, czyli sortowanie w megagrupach

Producenci świń wkraczają na kolejny poziom zaawansowania – pierwsi odważni tworzą grupy kilkuset zwierząt i inwestują w automaty do sortowania.

Paulina Janusz-Twardowska3 marca 2017, 08:13

Każdy, kto wybierał tuczniki na sprzedaż, wie, że to ciężka praca. Już w grupie kilkudziesięciu świń nie jest to łatwe. A co dopiero, gdy w kojcu znajduje się kilkaset tuczników! Firmy wyposażające chlewnie nadchodzą więc z pomocą. W krajowych tuczarniach montują pierwsze wagi sortujące, które m.in. oddzielają zwierzęta większe od mniejszych, kierują je do odpowiednich koryt, czy wyznaczają świnie gotowe do sprzedaży. Wszystko automatycznie, bez pracy człowieka.

W marcowym wydaniu "top świnie" od strony 24 prezentujemy pionierskie gospodarstwa, które zdecydowały się na montaż automatów do sortowania w tuczarniach. Właściciele zdecydowali się na system firm: Big Dutchman w połączeniu z żywieniem na sucho oraz Wesstron w zestawieniu z karmieniem na mokro.

Z naszych reportaży dowiecie się, ile kosztowały obydwa systemy, jak działają, jaką mają wydajność oraz w jakich chlewniach zostały zainstalowane.

pj-t


 


Picture of the author
Autor Artykułu:Paulina Janusz-Twardowska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Przewiń W GÓRĘ LUB KLIKNIj aby WRÓCIĆ DO STRONY GŁÓWNEJ