StoryEditor

Minister wnioskuje o umorzenie kar dla producentów mleka

W efekcie poniedziałkowej rozmowy w Brukseli komisarzem Philem Hoganem, minister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel skierował do Komisji Europejskiej wniosek o podjęcie niezbędnych działań legislacyjnych w sprawie umorzenia polskim producentom mleka II i III raty kar za jego nadprodukcję.
16.12.2015., 10:12h

Szef polskiego resortu rolnictwa w wystosowanym piśmie zauważa, że można to osiągnąć w drodze zmiany rozporządzenia Komisji (WE) nr 595/2004, polegającej na dodaniu w art. 15 w ust. 1 po akapicie czwartym kolejnego akapitu, zgodnie z którym: „Państwa członkowskie mogą zdecydować o zaniechaniu poboru niewpłaconych do właściwego organu rat należnych kwot.” Jeżeli jednak Komisja uzna takie rozwiązanie za niewłaściwe, Polska wnioskuje o wydanie rozporządzenia delegowanego Komisji, w oparciu o art. 219 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1308/2013, które stwarzałoby możliwość państwom członkowskim zaniechania poboru niewpłaconych do właściwego organu rat należnych kwot.            

W pismie do KE minister podkreśla, że utrzymująca się trudna sytuacja na rynku mleka powoduje wymierny spadek opłacalności produkcji i zachwianie płynności finansowej wielu gospodarstw mleczarskich. Ponadto, wprowadzone dotychczas mechanizmy wsparcia sektora mleczarskiego są niewystarczające i nie spowodowały dotychczas oczekiwanej, znaczącej poprawy sytuacji na rynku. Ukierunkowana pomoc finansowa dla sektorów hodowlanych, których dotknęły zakłócenia na rynku pozwala jedynie w minimalnym stopniu zrekompensować faktyczne straty poniesione przez rolników.

Krzystzof Jurgiel poinformował komisarza Hogana, że cena skupu mleka w Polsce jest niższa od średniej ceny unijnej o ok. 10% i jest jedną z najniższych w UE. Na przestrzeni 2014 r. cena skupu mleka została obniżona o blisko 17%; w październiku br. wyniosła 116 zł/100 kg i jest o ponad 22% niższa niż na początku 2014 r. Trudna sytuacja producentów mleka w Polsce w roku 2015 została pogłębiona przez skutki suszy, która spowodowała trudności w zabezpieczeniu odpowiedniej ilości pasz dla bydła i w konsekwencji wzrost kosztów produkcji, który będzie miał miejsce co najmniej do następnych zbiorów. Dlatego też tak trudnej sytuacji finansowej konieczność uregulowania przez producentów mleka opłaty karnej z tytułu przekroczenia kwot mlecznych jest dla gospodarstw mleczarskich nie do udźwignięcia.

Jak wynika z danych MRiRW,  ponad 63 tysiące polskich rolników zapłaciło już I ratę w łącznej wysokości ponad 253 mln złotych. Wniosek ministra Jurgiela dotyczy możliwości umorzenia pozostałych dwóch rat przypadających na 30 września 2016 roku (ponad 193,5 mln zł) i 30 września 2017 roku (ponad 190 mln zł).

oprac. bcz na podstawie MRiRW

Fot. Jajor

Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. kwiecień 2024 07:47