Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Świnie>Organizacja produkcji świń>

... naście prosiąt – każde chce mieć ciepło

Obrazek

Czy wiesz, że prosięta wydostające się podczas porodu z ciała lochy przechodzą z temperatury blisko 40 stopni Celsjusza do wartości o połowę niższej – 20 stopni?

Anna Kurek2 listopada 2019, 08:00
Nowo narodzone prosięta mają bardzo niski zapas energii własnej. Wynika to m.in. z niskiej zawartości tłuszczu w ich tkance tłuszczowej. Energia, z jaką prosię przychodzi na świat wystarcza zaledwie na przeżycie jednej doby. Cały ten zapas powinien być wykorzystywany na pobranie siary. Jest go zbyt mało, żeby zużywać go na ogrzanie się. Dlatego wychładzanie się prosiąt tuż po narodzinach następuje bardzo szybko.

Pamiętajmy, że podczas porodu prosię wychodzi z ciepłego środowiska do o wiele chłodniejszego pomieszczenia porodowego. Noworodki są mokre, co sprzyja bardzo szybkiemu wychładzaniu się i utracie energii własnej, co w konsekwencji przyczynia się do drastycznego spadku energii wykorzystywanej na pobranie pokarmu. Osuszanie prosiąt nowo narodzonych i zapewnienie im ciepłego miejsca w kojcu porodowym to konieczność, o którą musimy zadbać.


Rodzi się zatem pytanie: co możemy zrobić, aby uniknąć wychłodzenia noworodków oraz wszystkich związanych z tym problemów?

  1.  Zadbajmy o natychmiastowe osuszenie nowo narodzonych prosiąt.
  2.  Musimy zapewnić im w kojcu porodowym miejsce, w którym będą mogły odpoczywać  w optymalnej dla siebie temperaturze, czyli w minimum 32°C.
  3.  Zadbajmy o jak najszybsze pobranie odpowiedniej ilości siary przez noworodki.

Chcesz wiedzieć w jaki sposób zadbać aby noworodki w Twojej chlewni nie wychładzały się. Zapraszamy do lektury listopadowego wydania "top świnie". 


Picture of the author
Autor Artykułu:Anna Kurek
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)