Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a

Nasienie: co się opłaci?

Obrazek

Zastanawiacie się nad sposobem pozyskiwania nasienia? Czy bardziej opłaca się kupować gotowe porcje, czy raczej lepiej produkować je we własnym zakresie? 

Anna Kurek26 lipca 2020, 06:00

Mówiąc o nasieniu, myślimy o kryciu towarowym, czyli do produkcji tuczników. Pamiętajmy, że istnieje też krycie w celu namnażania loszek hodowlanych. Możemy mieć więc dwa rodzaje nasienia na fermie. To do krycia towarowego dobieramy w oparciu na indeksach knurów. Cechy pożądane to wykorzystanie paszy, tempo wzrostu i mięsność. Jeśli namnażamy loszki i produkujemy tuczniki, możemy:

kupować nasienie do krycia towarowego i na loszki. Jest to dobra metoda dla gospodarstw mniejszych. Korzystają z niej często hodowcy produkujący w cyklu 3-tygodniowym,

kupować nasienie do krycia na loszki (potrzebne są zdecydowanie mniejsze ilości), a nasienie do produkcji tuczników produkować we własnym zakresie. Sprawdza się to świetnie w przypadku ferm średnich i dużych,

produkować nasienie do krycia towarowego i do hodowli loszek remontowych. Należy pamiętać, że knury przeznaczone na ojców loszek remontowych są drogie, mają krótki okres użytkowania (zaleca się 8–9 miesięcy) i o wiele trudniej jest je pozyskać na rynku. 

Kupując, zwróć uwagę
Nie brakuje firm genetycznych i stacji hodowli i unasieniania zwierząt (SHiUZ) na rynku. Wybierając firmę, musimy zwrócić uwagę na:

wybór knurów w ofercie. Jeśli dopiero zaczynamy zapoznawać się z tematem, warto zasięgnąć porady przedstawiciela i doradcy danej firmy lub doradców hodowlanych z wojewódzkich centrów hodowli i rozrodu zwierząt,

wybierając ojca tuczników, zaleca się knury mieszańce, chodzi o pozytywny efekt heterozji (wybujałości mieszańców). Przy wyborze ojców loszek remontowych decyduje genetyka loch, najczęściej kryje się w czystości rasowej, 

łatwość zapoznania się z indeksami samców,

transport nasienia! Zamówione nasienie musi docierać na czas (jedna firma jest w stanie dostarczyć nasienie na 7–8 rano, inna tylko po południu). Wiemy, że każda godzina ma ogromne znaczenie. Jeśli nie trafimy w punkt, będzie to rzutować na wyniki rozrodu. 

Cena nasienia zależy od knura, którego wybierzemy, kosztów transportu i od wielkości zamówienia, dlatego mniejsi hodowcy zapłacą więcej. Ceny dostosowywane są również do sytuacji handlowej i długości współpracy ze stacją. Jeśli jesteśmy lojalni wobec sprawdzonej przez nas firmy, łatwiej uzyskać korzystną cenę. Stawki za nasienie zaczynają się od 20 zł za porcję w kryciu towarowym. Drożej jest przy namnażaniu loszek. Tu musimy się liczyć z ceną ok. 150 zł/dawkę netto, jeśli nie mamy żadnej umowy genetycznej z firmą hodowlaną. 

Chcesz wiedzieć więcej? Zajrzyj do najnowszego wydania "top świnie", w którym w artykule Urszuli Pałyski prezentujemy szczegółowe porównanie plusów i minusów pozyskiwania nasienia na fermie oraz jego zakupu w stacjach unasieniania zwierząt. Zapraszamy do lektury!


Picture of the author
Autor Artykułu:Anna Kurek
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)