Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a

O co chodzi z flushingiem?

Obrazek

Hodujesz świnie? Zastanawiasz się jak podnieść wyniki w rozrodzie? Może powinieneś zastosować flushing w swoim stadzie?
Nasz ekspert – Urszula Pałyska – podpowiada jak działają dodatki stosowane po odsadzeniu loch od prosiąt. 

Anna Kurek1 kwietnia 2018, 06:00

Jeżeli pasza skarmiana po odsadzeniu loch nie ma podniesionego poziomu energii, wspomagamy się mieszanką flushingową, kupną lub własnej produkcji. Dodatki dostępne na rynku zawierają oprócz dwóch podstawowych składników flushingu, czyli cukrów prostych i łatwo przyswajalnego białka szereg witamin i minerałów.

Mieszanki flushingowe podaje się lochom stada podstawowego w celu szybszego odbudowania utraconej przez lochę w trakcji laktacji masy ciała. Zawartość  dużych poziomów witamin A, D, E, C, kwasu foliowego, mikroelementów pomaga szybko uzupełnić deficyt składników odżywczych. Zwiększony poziom energii (cukry proste) pozwala uzyskać większą liczbę komórek jajowych zdolnych do zapłodnienia czyli przyczynia się do zwiększenia liczebności miotu (nawet o 2 prosięta). Jeśli locha szybko poprawi kondycję pozwoli jej to lepiej przyjąć ciąże. Zapobiegnie też zwiększonej ilości zamierania zarodków.

Pamiętać należy, że dodatków używamy tylko do momentu pokrycia. Zbyt bogate żywienie po pokryciu może dać efekt odwrotny – przyczynić się do większej zamieralności zarodków na skutek zwiększonego metabolizmu progesteronu.

Już w najnowszym – kwietniowym wydaniu "top świnie" znajdziecie informację o tym jak samemu przygotować mieszankę flushingową. Zapraszamy do lektury naszej rubryki – zootechnik radzi.  akuPicture of the author
Autor Artykułu:Anna Kurek
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)