„O holender”, ale fermy!
W holenderskiej produkcji świń miejsce pozostało tylko dla najefektywniejszych ferm. Ci, którzy chcą pozostać dalej w branży muszą się dostosować do wymogów i poprawiać wyniki.
W Kraju Wiatraków i Tulipanów na fermie utrzymuje się średnio powyżej 400 loch, a ich wydajność przekracza 29 prosiąt odsadzonych w roku. Według ekspertów gospodarstwa z obsadą poniżej 300 macior już dziś są nierentowne i niebawem znikną z holenderskiej mapy. Szanse na przetrwanie mają prężnie rozwijające się fermy. Na początku tego roku odwiedziliśmy właśnie takie gospodarstwa.
Sprawdziliśmy, jak Holendrzy radzą sobie w obliczu wyśrubowanych przepisów o dobrostanie i ochronie środowiska oraz w warunkach silnej konkurencji. Jak widzą swoją przyszłość przeczytacie w kwietniowym wydaniu "top świnie".
Już teraz zapraszamy na wirtualną wizytę po gospodarstwach w naszej Galerii.
Przeczytaj również
Ferma „Tojapigs” liczy 500 loch topigs i nastawiona jest na produkcję w cyklu zamkniętym w rytmie 5-tygodniowym.

: Ferma „Tojapigs” wraz z podwórzem, rampami, silosami oraz biurami zajmuje 1,5 ha powierzchni.
Ferma „Tojapigs” – Wszyscy wchodzący do fermy muszą przebrać się w odzież fermową i zadeklarować 48-godzinną kwarantannę.
Ferma „Tojapigs” – Prysznic – czynność obowiązkowa przed wejściem do budynku, zarówno dla personelu, jak osób postronnych.
Ferma „Tojapigs – Stado loch podzielone jest na grupy liczące 120 loch. Potrzebna jest jedna komora porodowa.
Ferma „Tojapigs – Kojce porodowe ustawione są prostopadle do korytarzy. Lochy otrzymują paszę przez dozowniki objętościowe. W czasie laktacji od 2 do 4 razy dziennie.
Kojce porodowe ustawione są tak, że personel ma dostęp do zwierząt zarówno od strony zadu, jak i głowy.
Ferma „Tojapigs – Lochy topigs rodzą średnio 14,3 prosiąt żywych. W roku na fermie odchowuje się 30 prosiąt/lochę/rok.
Ferma „Tojapigs – Prosięta są dokarmiane preparatem mlekozastępczym, a po pierwszym tygodniu życia paszą stałą.
Ferma „Tojapigs – W kocjach odchowalni konieczne jest, by 40% powierzchni podłogi było pełen. Ogrzewanie zainstalowane jest pod pow. litą i w tutach TWIN.
Ferma „Tojapigs – świeże powietrze do odchowalni trafia przez sufi dyfuzyjny, a wyciągane jest wentylatorami umieszczonymi vis a vis drzwi.
Ferma „Tojapigs –pierwsze tuczniki do sprzedaży wyznaczane są w 170 dniu życia, w masie 116 kg. Przyrastają średnio 900 g/dz.
Ferma „Tojapigs – w tuczarni, tak jak w odchowalni 40% podłogi jest lite. Kojce mieszczą po 20 tuczników.
Ferma „Tojapigs – na fermie nie wykonuje się kastracji chirurgicznej, knurki pozostawione są do tuczu, które utrzymuje się osobno od loszek.
Ferma pokazowa Word Premix mieści 1050 loch genetyki DanAvl i pracuje w rytmie jednotygodniowym.
Word Premix: Świeże powietrze wpada wlotami do przestrzeni między dachem a podwieszanym sufitem oraz na korytarze.
Word Premix: Każdy budynek wyposażony jest w filtry powietrze, by zminimalizować nieprzyjemny zapach.
Word Premix: Sprzedawane prosięta nie mają możliwości cofnięcia się do budynku.
Word Premix: Powierzchnie przepędowe i ściany do 1,2 m zostały pokryte preparatem tworzącym łatwą do mycia i dezynfekcji warstwę izolacyjną.
Word Premix: Gnojowica usuwana jest bezpośrednio spod chlewni do wozów asenizacyjnych.
Word Premix: Zwłoki zwierzą przechowywane są pod specjalnymi przykrywami do czasu aż nie odbierze ich wykwalifikowana firma utylizacyjna.
Word Premix: Stado podzielone jest na 21 grup po 50 loch.
Word Premix: Po oprosieniu pierwsze prosięta oddzielane są od lochy za pomocą stalowej kraty, by kolejne rodzące się oseski mogły pobrać wystarczającą ilość siary.
Word Premix: Po pierwszym tygodniu od oprosienia, nadliczbowe prosięta kierowane są do sztucznej mamki umieszczonej w podorówce ponad kojcami porodowymi.
Word Premix: Do sztucznych mamek trafiają najsilniejsze prosięta, które otrzymują tu preparat mlekozastępczy.
Word Premix: Świeże powietrze jest dostarczane bezpośrednio na nos loch oraz przez sufit perforowany.
Word Premix: prosięta w porodówce dogrzewane są wyłącznie promiennikami.
Word Premix: Prosięta po odsadzeniu trafiają do odchowalni, w której kojce mieszczą po zaledwie 16 szt. W takim składzie pozostają do końca odchowu.
Word Premix: Powierzchna pełna w kojcach zmodernizowanych powleczona jest preparatem chroniącym beton przed zniszczeniem i zapewniającym łatwe mycie i dezynfekcję. Ściany i burty wykonane są prefabrykatu.
Word Premix: Powietrze do odchowalni trafia przez specjalną mikrodyfuzyjną płytę, która zapewnia równomierny dopływ powietrza.
Word Premix: W odchowalniach starego typu betonowe podłogi nie mają jeszcze powłoki zabezpieczającej, a powietrze wpada przez typowy sufit dyfuzyjny.
Word Premix: Prosięta przez cały odchowu żywione są paszą z zakupu. Jedne automat obsługuje 16 zwierząt.
Word Premix: W sektorze krycia głównym czynnikiem stymulującym lochy jest światło oraz knur. W kojcach indywidualnych lochy pozostają tylko 4 dni.
Word Premix: Po inseminacji maciory trafiają do kojca grupowego, gdzie żywione są przez stację paszową.
Word Premix: W kojcach grupowych znajdują się betonowe przegrody, które mają zapewnić lochom poczucie komfortu i odseparowania od grupy.
Word Premix: W sektorze grupowym, w oddzielnym kojcu znajduje się knur.
Word Premix: Loszki odchowywane są na tzw. długim korycie. Gotową paszę podają dozownik objętościowe.