StoryEditor

O polskim rynku mleka w Brukseli

Podczas wczorajszego posiedzenia unijnej Rady Ministrów ds. Rolnictwa i Rybołówstwa w Brukseli dyskutowano przede wszystkim o rolnictwie ekologicznym i sytuacji na rynku mleka.
17.03.2015., 09:03h

Reprezentujący Polskę minister Marek Sawicki najwięcej uwagi poświęcił temu drugiemu zagadnieniu z uwagi na trudną sytuację w polskim sektorze mleczarskim i zbliżające się nieuchronnie zniesienie kwotowania mleka. Szef polskiego resortu rolnictwa nie zgodził się z optymistycznymi prognozami dla unijnego rynku mleka, które przedstawiła Komisja Europejska.

– Sytuacja po zniesieniu kwot może być nadal trudna m. in. ze względu na presję konkurencyjną i konieczność dalszego obniżania kosztów produkcji – mówił podczas posiedzenia Rady Marek Sawicki.

Polski minister zaapelował także do KE o urealnienie tzw. siatki bezpieczeństwa oraz zrewidowanie cen interwencyjnych na produkty mleczarskie i inne produkty rolne.

Podczas obrad unijnych ministrów rolnictwa Komisja potwierdziła także możliwość rozłożenia na trzy nieoprocentowane raty kar za nadprodukcję mleka. Dotyczy to jednak rolników i przetwórców, bowiem Polska jako kraj członkowski musi zapłacić całą karę za nadprodukcję do końca listopada br., a następnie w trzech ratach może rozłożyć jej spłatę przetwórcom, które z kolei ściągną je od rolników. Szanse na to, że z budżetu krajowego zostaną wygospodarowane środki na pokrycie kar za rolników lub, że mleczarnie wyłożą za rolników tak duże kwoty pieniędzy są bardzo nikłe. A to oznacza, że każdy producent, który przekroczył kwotę mleczną będzie musiał karę zapłacić sam.

Po posiedzeniu Rady Ministrów ds. Rolnictwa i Rybołówstwa, Marek Sawicki spotkał się jeszcze indywidualnie z unijnym komisarzem ds. rolnictwa Philem  Hoganem. Polski minister rolnictwa przedstawił informacje o trudnej sytuacji na rynku wieprzowiny oraz rynku mleka. Odnośnie rynku wieprzowiny minister Sawicki poinformował o utrzymującej się tendencji spadkowej cen oraz zwrócił uwagę na konieczność podjęcia szybkich działań między innymi umożliwiających eksport na rynki państw trzecich takich jak Japonia, Chiny czy Korea Południowa. W tym kontekście podkreślił potrzebę pilnego uznania przez Japonię regionalizacji w związku z ASF.

Kolejną poruszoną podczas spotkania kwestią była potrzeba podniesienia górnego progu dostępu w działaniu „Modernizacja gospodarstw rolnych” z obecnie przyjętego poziomu wielkości ekonomicznej gospodarstwa (SO) 200 tys. euro do co najmniej 250 tys. euro w odniesieniu do rozwoju produkcji prosiąt.

W odpowiedzi komisarz Hogan odniósł się do wprowadzonej przez KE od dnia 9 marca br. możliwości korzystania z mechanizmu prywatnego przechowywania. W opinii KE mechanizm ten, mimo utrzymującej się negatywnej sytuacji cenowej, w najbliższym czasie powinien spowodować odwrócenie tej trudnej sytuacji i przyczynić się do wzrostu cen. Odnośnie propozycji podwyższenia górnego progu wielkości ekonomicznej gospodarstwa Phil Hogan zapewnił, że będzie możliwe dokonanie takiej zmiany.

Ostatnim tematem poruszonym podczas spotkania była kwalifikowania zwierząt do płatności związanych z produkcją. Zgodnie z obecnym stanem prawnym, zwierzęta nie wprowadzone do systemu w określonym reżimie czasowym, nie są kwalifikowane do wsparcia. Komisarz zapowiedział zmianę tego przepisu w najbliższym czasie.

oprac. bcz na podstawie MRiRW
Fot: MRiRW

Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
18. kwiecień 2024 13:46