StoryEditor

Ocena kondycji loch

Istnieje zależność między otłuszczeniem samic a długością ich użytkowania w stadzie. Ponadto w wyniku zbyt dużego wychudzenia lub otłuszczenia rośnie prawdopodobieństwo konieczności wyłączenia lochy z produkcji. Zobacz jak określić prawidłowa kondycje loch.   
23.07.2021., 11:07h
Niezmiernie wartościowym posunięciem jest wprowadzenie do pracy hodowlanej systematycznej kontroli kondycji zwierząt, notowanie wszelkich uwag, np. w karcie lochy oraz podejmowanie odpowiednio szybko zabiegów mających na celu ewentualną korektę żywieniową, zwiększenie dawki pokarmowej dla loch w słabej kondycji lub zmniejszenie dla tych zbyt otyłych.

Istnieje zależność między otłuszczeniem samic a długością ich użytkowania w stadzie. Zbyt duże ubytki tłuszczu w trakcie laktacji wpływają na wydłużenie okresu od odsadzenia do wystąpienia rui i znacznie zmniejszają skuteczność krycia. Oszacowanie w odpowiedni sposób poziomu rezerw tłuszczowych, czyli tzw. grubości słoniny jest jednym z podstawowych kryteriów oceny kondycji loch. Zwierzęta z ubogą okrywą tłuszczową często cierpią z powodu ran i odleżyn. Przypadłości takie wywołują cierpienie, bezustannie uruchamiają działanie układu odpornościowego, w wyniku czego rośnie prawdopodobieństwo konieczności wyłączenia lochy z produkcji.

 

BCS – ocena manualna

 

W przypadku, kiedy niemożliwe staje się przeprowadzenie takiego pomiaru z powodu braku sprzętu lub nieumiejętności jego wykonania, z pomocą przychodzi nam bardziej tradycyjna metoda przyżyciowa – mianowicie wizualno-dotykowa ocena kondycji BCS (z ang. Body Condition Score). BCS jest oceną kondycji świń w skali od 1 do 5. Polega na wizualnym i manualnym sprawdzeniu zwierzęcia. Brane pod uwagę są dwie pozycje. Dotyczą kształtu zadu z tyłu i z boku. W skali od 1 do 5 określa się stopień otłuszczenia zwierzęcia, przyrównując sylwetkę zwierzęcia do sylwetki wzorcowej.

 

Taką ocenę powinniśmy wykonywać kilka razy w najważniejszych momentach życia lochy, czyli podczas krycia, ciąży, porodu oraz odsadzenia prosiąt. Tylko w takim przypadku możemy wprowadzać korekty odpowiednio wcześnie i unikać większości problemów związanych z nieodpowiednią kondycją loch.
Anna Kurek
Autor Artykułu:Anna Kurek

redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
23. kwiecień 2024 19:46