Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a

Odsadzenie: pełna profeska

Obrazek

Czy wiesz, że od tego, kiedy i jak odsadzisz prosięta będzie zależał ich dalszy odchów. Wraz z naszym ekspertem – dr Grażyną Kusior – podpowiadamy jak zrobić to profesjonalnie. 

Anna Kurek22 lutego 2018, 06:00

Czwartek jest dniem, w którym organizacyjnie musimy połączyć pracę trzech działów, działu porodowego, odchowalni prosiąt oraz działu rozrodu. Dlatego tak musimy zorganizować przemieszczanie loch i prosiąt, aby nie kolidowało to z innymi pracami, które mają być w tym dniu wykonane na poszczególnych działach. Dobra organizacja pracy w tym dniu ma na celu szybkie opróżnienie sektora porodowego i przystąpienie do mycia i dezynfekcji. 

Pracownicy działu porodowego i odchowalni powinni być przeszkoleni, aby nie potęgować stresu związanego z przemieszczaniem i przegrupowaniem prosiąt, szczególnie uważać na nadmierne tłoczenie się zwierząt podczas przepędzania. Przy odsadzaniu prosięta są niespokojne i narażone na stres co potęguje agresywne zachowania. Dodatkowo ustala się hierarchia w obrębie kojca. Dobrze zwrócić w tym dniu uwagę na masę ciała zwierząt łączonych i umieszczać w kojcu prosięta o zbliżonej wielkości i masie ciała, gdyż różnice te będą się pogłębiać w czasie odchowu. 

Należy pamiętać, aby nie zagęszczać zwierząt w kojcach. Ze względu na przestrzeganie zasad dobrostanu  należy zapewnić prosiętom odpowiednią powierzchnię w czasie odchowu. Chcąc utrzymywać prosięta do masy ciała 30 kg przeznaczamy 0,3m2/ sztukę. 

Nie zapominajmy o zapewnieniu  dostępu do świeżej wody. Potrzebny jest min. 1 smoczek na 10 prosiąt lub  1 poidło miseczkowe na 15 prosiąt. Należy codziennie kontrolować czystość i drożność poideł. 

Ważnym elementem jest zapewnienie odsadzonym prosiętom odpowiedniej dla nich temperatury otoczenia w odchowalni. Dlatego mycie i dezynfekcja powinny odbyć się dwa dni przed wprowadzeniem do niej zwierząt (wtorek). W środę ogrzewamy pomieszczenie, tak aby na czwartek rano uzyskać 29–30 stopni C. 
Więcej szczegółów dotyczących organizacji odsadzania  prosiąt znajdziecie w marcowym wydaniu „top świnie” w rubryce: zootechnik radzi. Zapraszamy do lektury.   akuPicture of the author
Autor Artykułu:Anna Kurek
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)