Reklama zniknie za 11 sekund

Podsumowanie 2013 roku: Świnie

Obrazek

Mijający 2013 rok nie rozpieszczał producentów trzody. Wprawdzie początek roku przyniósł całkiem niezłe stawki  za tuczniki, które poza krótkimi przerwami, rosły niemal do jesieni.

31 grudnia 2013, 09:54

Jednak w tym samym czasie na rynku obserwowaliśmy bardzo wysokie ceny pasz dyktowane drogimi zbożami. Przy stawkach ok. 5,2 zł/kg żywca netto w styczniu czy ok. 6 zł/kg w sierpniu do koryta trafiały mieszanki paszowe przygotowane z pszenicy kupowanej po 1000 zł/t, czy jęczmień po 800 zł/t. Co prawda od żniw ceny zbóż spadły, to jednak fakt ten w produkcji tuczników da się odczuć dopiero późną jesienią i wczesną wiosną.

Niestety, w tym okresie ceny tuczników spadły do poziomu grubo poniżej 5 zł/kg żywca ( 30 grudnia br.) przeważnie pośrednicy na zachodzie kraju płacili ok. 4,7-4,8 zł/kg żywca netto. Zatem  radość z tańszych pasz trwała krótko – zwyczajnie gdy tuczniki żywione tańszym zbożem osiągnęły wagę rzeźną, stawki w skupie mocno spadły. Powodów takiej sytuacji skupujący nakazują upatrywać w niskim popycie na mięso i sporej podaży żywca. Niestety, te argumenty wydają się być mgliste – popyt na mięso według danych GUS jest praktycznie niezmienny, a więc nie zanotowano mniejszego zainteresowania wieprzowiną w przeciągu roku. Duża podaż też mało realna – w Polsce mamy bardzo niskie pogłowie świń, które już dawno spadło grubo poniżej 13 mln szt., a dość silna złotówka w ostatnich miesiącach i wyższe niż u nas stawki za tuczniki w Niemczech i Danii wykluczają tę tezę.

Wygląda więc na to, że skupujący i przetwórcy świadomie obniżają ceny skupu chcąc aby rolnicy byli zmuszeni podzielić się wyższą marżą uzyskaną na niższych cenach zbóż paszowych. Jednak trzeba także pamiętać że mówiąc o tańszych paszach niż na początku roku mamy na myśli praktycznie tylko zboża – komponenty białkowe (poza śrutą rzepakową, która jest rzadziej stosowana w mieszankach paszowych niż sojowa) są cały czas drogie, na dodatek zanosi się, że mogą być jeszcze droższe. Widać to doskonale po cenach koncentratów – ich ceny w ciągu roku staniały symboliczne – o 40-50 zł/t, co przy cenie ok. 3000 zł/t jest niewielką ulgą. jbWażne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)