Reklama zniknie za 11 sekund

Poród – na pomoc!

Obrazek

Hodujesz świnie? Czy wiesz, że błędy popełniane podczas porodu często kończą się powikłaniami prowadzącymi do problemów w rozrodzie, a nawet utratą lochy? 

Anna Kurek21 sierpnia 2018, 06:00
Mądry i doświadczony akuszer, umiejący i chcący obserwować zwierzęta i ich zachowanie to skarb. Bo właśnie obserwacja i wprawne oko pozwalają prawidłowo reagować przed, w trakcie oraz po narodzinach prosiąt. 

Za początek porodu uznajemy pojawienie się pierwszego prosięcia. Przedtem należy przygotować kojec porodowy, czyli uprzątnąć kał lochy. Należy też użyć preparatów do suchej dezynfekcji w kojcu, a w trakcie porodu dezynfekować gniazdo i okolicę zadu na bieżąco. To też ostatni moment na zawieszenie promiennika i włączenie maty grzewczej dla prosiąt. Miejmy w zasięgu ręki wszystko co niezbędne, tj. rękawiczki, rękawice rektalne, żel poślizgowy, emaskulator i jodynę do dezynfekcji pępowin. Należy zawiesić nad głową loch karty, na których notujemy przebieg porodu: godzinę rozpoczęcie i zakończenia, oddanie łożyska, pomoc akuszerską i uwagi.

Prosięta powinny pojawiać się na świecie w 15–20-minutowych odstępach. Jednak na początku porodu przerwy mogą być dłuższe.

Zapraszamy do lektury wrześniowego wydania "top świnie", w którym szczegółowo opisujemy pomoc akuszerską w rubryce: zootechnik radzi. Tym razem autorem porad jest Urszula Pałyska.  
 


Picture of the author
Autor Artykułu:Anna Kurek
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)