Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Świnie>Organizacja produkcji świń>

Prośne pod lupą – czyli jak zadbać o lochy po pokryciu?

Obrazek

Koniec laktacji rozpoczyna nie tylko nową drogę prosiąt, ale również loch. Odsadzenie jest dla nich bardzo stresującym momentem. Podpowiadamy wraz z naszym ekspertem – zootechnikiem Urszulą Pałyską – jak prawidłowo zaopiekować się lochami po odsadzeniu.

Anna Kurek24 marca 2018, 06:00

Już w momencie planowania odsadzania loch w bieżącym tygodniu, powinniśmy wiedzieć o ich dalszym przeznaczeniu. Mówimy tu o brakowaniu macior, czyli usuwaniu ich ze stada podstawowego. Niektóre samice możemy wyznaczyć do brakowania jeszcze przed porodem, opierając się na ich słabszej historii produkcyjnej – lochy rodzące lub odchowujące zbyt mało prosiąt, lub na ich wieku – 6., 7., 8. cykl – zależnie od indywidualnych wyników lochy.

Również maciory o słabej kondycji, z problemami zdrowotnymi, takimi jak kulawizny, słaby apetyt, czy blade powinny znaleźć się na liście zwierząt przeznaczonych do wybrakowania jeszcze przed wyprosieniem. 


Do listy tej mogą dołączyć kolejne zwierzęta w trakcie pobytu na porodówce. Mogą to być lochy po komplikacjach około- i poporodowych, czy te z MMA. Wniosek jest jeden, w momencie tworzenia grupy loch do odsadzenia powinniśmy mieć oszacowane, ile z nich skierujemy do ponownego krycia, a ile wybrakujemy.
Wczesne uzyskanie powyższych informacji pozwala skutecznie zarządzać stadem – planować remont, czyli przewidzieć liczbę loszek, które powinniśmy dołączyć do danej grupy odsadzonych loch w konkretnym tygodniu, a także określić zapotrzebowanie na liczbę porcji nasienia, zaplanować krycia w czystości na loszki hodowlane, jeżeli namnażamy je we własnym zakresie. Wiedza ta ułatwia też zarządzanie stanowiskami na fermie. 

Już w najnowszym, kwietniowym wydaniu "top świnie"  przeczytacie jak i kiedy ocenić kondycję loch i zdecydować o jej dalszym losie. Piszemy też o optymalnym żywieniu loch prośnych oraz o bodźcach stymulujących wchodzenie w kolejną ruję po odsadzeniu.
Zapraszamy do lektury. aku 


Picture of the author
Autor Artykułu:Anna Kurek
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)