Reklama zniknie za 11 sekund

Rynek: Umowy handlowe UE

Obrazek

Bruksela poważnie analizuje obecną sytuację na rynku trzody chlewnej i potencjalny wpływ na nią toczonych negocjacji handlowych. Dotychczas Europa skutecznie broniła swojego rynku cłami, podwyższonymi wymogami dobrostanu świń i zaporami przeciwko stosowaniu zakazanych dodatków paszowych. 

Anna Kurek25 grudnia 2016, 06:00

Fachowcy z Brukseli założyli, że umowy z Kanadą i Wietnamem są już zawarte, choć ich efekt rynkowy nie jest jeszcze oceniony. Kanada ma bardzo silne rolnictwo, a z powodu bardzo słabego zaludnienia jest małym rynkiem dla wyprodukowanych w Europie wyrobów przemysłowych. Wietnam przeciwnie, ma silne rolnictwo, ale pod względem asortymentu jest mało konkurencyjny, np. dla Polski.

Nie wiemy jeszcze w jakich transzach i terminach napłynie do Europy ok. 75 tys. ton wieprzowiny z Kanady. Podobno szczegóły techniczne nie są jeszcze uzgodnione. Powstaje pytanie, czy będą to półtusze, czy same schabowe? Takich zasadniczych szczegółów w Brukseli jeszcze nie znają, a szkoda.  dr T. Blicharski, POLSUS

Do analizy skutków umów założono dwa warianty: optymistyczny i konserwatywny. Przeczytasz o nich oraz o tym, które kraje stoją już w kolejce do negocjacji umów z EU już w styczniowym wydaniu "top świnie".Picture of the author
Autor Artykułu:Anna Kurek
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)