Reklama zniknie za 11 sekund

Segregacja śmieci w chlewni

Obrazek

Worki po paszy, katetery, jednorazowe rękawiczki, odpady poporodowe, czy ogonki. Odpadów przy produkcji świń jest dużo. Jak je zagospodarować, aby w chlewni był porządek, a zarazem nie zaśmiecać środowiska?

Anna Kurek19 maja 2017, 06:00

Prowadzenie biznesu jakim jest produkcja świń nie zwalnia z obowiązku dbania o środowisko naturalne. W Polsce nadal mało popularne jest segregowanie odpadów. Regulacje środowiskowe, związane z przepisami w wydawanych dla ferm wielkotowarowych pozwoleniach zintegrowanych określają ilość, rodzaj wytwarzanych odpadów i formy zagospodarowania w instalacjach, jednak mniejsze podmioty w dalszym ciągu często nieodpowiednio gospodarują odpadami.

Dlatego w czerwcowym wydaniu "top świnie" w rubryce zootechnik radzi Grzegorz Chrostwoski podpowiada jak zagospodarowywać wytwarzane podczas produkcji świń odpady, od tych z tworzyw sztucznych, przez poporodowe po weterynaryjne.

Nasz autor zwraca również uwagę na segregację śmieci w pomieszczeniach socjalnych dla obsługi chlewni, w których spożywamy posiłki lub wykonujemy czynności higieniczne.


– Jeśli zatrudniamy pracowników, należy zorganizować w miejscu pracy ten ważny element, jakim jest segregacja odpadów. Należy się jej nauczyć, a nie każdy ma na to ochotę. Jednak jeśli jest to czynność z zakresu obowiązków w pracy, łatwiej się do niej przekonać i zastosować to we własnym gospodarstwie domowym. Każda forma propagowania tej ważnej dla środowiska czynności będzie w perspektywie czasu bezcenną wartością dla każdego – uważa Chrostowski. 


Zapraszamy do lektury czerwcowego "top agrar Polska".   aku

 Picture of the author
Autor Artykułu:Anna Kurek
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)