Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Świnie>Organizacja produkcji świń>

Skup świń: W dalszym ciągu wzrosty

Obrazek

W skupie świń kolejny tydzień z rzędu ceny rosną, a hodowcy mogą chociaż na chwilę odetchnąć. Czy jest szansa, że ta tendencja się utrzyma?

Jan Bromberek1 marca 2018, 13:08
Kolejna środa i kolejny wzrost cen za Odrą, a to oznacza również korekty cenników w kraju. Tym razem VEZG podniosło oficjalną cenę tuczników w Niemczech o 5 eurocentów za kg w klasie E, czyli o ok. 20 groszy za kg. Obecnie cena świń rzeźnych u naszych zachodnich sąsiadów wynosi 1,55 euro/kg w klasie E, co daje nam niemal 6,5 zł/kg. Jest to wartość o ok. 1 zł/kg wagi poubojowej wyższa niż jeszcze miesiąc temu.

Niestety na krajowym rynku w większości pośrednicy i ubojnie nie podnieśli o tyle cen skupu. Wielu od początku podwyżek, a więc od 31 stycznia br., podniosło stawki za tuczniki maksymalnie o 60 groszy/kg żywca.

Obecnie ceny cennikowe za tzw. świnie skupowe wahają się od 4,1 do 4,3 zł/kg żywca i od 5,9 do 6 zł/kg wagi poubojowej. Przy większych dostawach po ostatnich podwyżkach maksymalne stawki dochodzą do 4,85 zł/kg żywca. Wartość ta odzwierciedla praktyki skupujących którzy oferują większym dostawcom lub grupom producentów rozliczenia według ceny niemieckiej pomniejszonej o 4-5 eurocentów. Potrzeba do tego oczywiście odpowiedniej jakości tuczników.

Cenę 4,85-4,9 zł można osiągnąć przy mięsności na poziomie 57-58% i wydajności rzeźnej 78-79%. Gdy ten ostatni parametr osiągnie 80%, wtedy cena w przeliczeniu na wagę żywą sięga 5 zł/kg.

Wielu pyta, czy to koniec podwyżek, czy może będą kolejne. Pewności nie ma. Jednak obserwując choćby licytacje tuczników na tzw. małej giełdzie ISW można mniemać, że trend wzrostowy będzie kontynuowany. Na ostatnich dwóch aukcjach mimo wzrostu cen i ilości oferowanych tuczników wszystkie świnie były sprzedawane. Ponadto dane z tzw. dużej giełdy nadal wskazują na niższą podaż świń, choć widać wzrost wagi poubojowej. To z kolei może świadczyć, że rolnicy nie spieszą się ze sprzedażą żywca, wyczekując lepszych cen.
jbr
fot. Kurek

Sprawdź ceny w swojej okolicy – sonda cenowa!Picture of the author
Autor Artykułu:Jan Bromberek
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)