Reklama zniknie za 11 sekund

Świnie droższe nawet o 31%

Obrazek

Jak wynika z danych opublikowanych przez GUS, w kwietniu szczególnemu wzrostowi uległy ceny trzody chlewnej w porównaniu z tym samym okresem przed rokiem.

Aleksandra Galus22 maja 2017, 13:05

Świnie mocno podrożały

Główny Urząd Statystyczny (GUS) opublikował dane dotyczące cen produktów rolnych w kwietniu tego roku. Szczególną uwagę zwraca zestawienie cen skupu świń w porównaniu z kwietniem 2016 r., ponieważ wzrost ten wyniósł aż 31,5%. Natomiast porównując aktualny stan cenowy z marcowym (2017 r.) widać 18,8% skok.

Jakby na to nie spojrzeć jest to najsilniejszy wzrost w ujęciu rocznym od lutego 2012 r. Te wysokie, na tle historycznym, ceny świń są efektem wejścia unijnego rynku wieprzowiny we wzrostową fazę cyklu w II kw. ub. r. 

Wzrost pogłowia

Jednocześnie warto zwrócić uwagę na dane, dotyczące pogłowia trzody chlewnej w Polsce w marcu tego roku. Wzrost pogłowia odnotowano w większości grup struktury stada, m.in. w przypadku warchlaków o wadze od 20 kg do 50 kg (+10,2% r/r) oraz trzody chlewnej na ubój o wadze 50 kg i więcej (+11,6% r/r). Jak oceniają analitycy, wynika on z tego że producenci trzody chlewnej w reakcji na silny wzrost opłacalności produkcji w poprzednich miesiącach zdecydowali się odbudować pogłowie.

Ceny trzody spadną?

Ocenia się, że najprawdopodobniej w najbliższych dniach  lub nawet tygodniach tendencja wzrostowa nadal się utrzyma w UE. Jednak biorąc pod uwagę osłabienie popytu na wieprzowinę w Chinach w I kw. br., a także efekty wysokiej bazy z II poł. ub.r. można pokusić się o prognozę, że dynamika cen trzody chlewnej w kolejnych miesiącach będzie się stopniowo obniżać.   agPicture of the author
Autor Artykułu:Aleksandra Galus
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)