Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Świnie>Organizacja produkcji świń>

Trzoda chlewna: brakuje wytycznych odnośnie do budowy chlewni zgodnie z dobrostanem świń

Obrazek

- Wracamy do pomysłów inwestycji w chlewnie sprzed pandemii i tu jest poniekąd źródło problemów, które mogą zaistnieć już w niedalekiej przyszłości. Dużo mówi się o nowych wymaganiach dobrostanu, ale nikt nie wie, co tak naprawdę nas czeka - uważa Krzysztof Skwarek.

Anna Kurek30 marca 2023, 06:00

- Minął okres wielkiej smuty, kiedy telefon milczał. Czuć, na razie delikatny, powiew entuzjazmu w branży. Nie możemy mówić o boomie, bo rolnicy tyle czasu dokładali do produkcji świń, że trudno, żeby mieli odłożony kapitał na wielkie inwestycje. Tym niemniej obecnie na produkcji świń zaczęli zarabiać. Wraca chęć rozwoju i modernizacji. W dobie deficytu prosiąt na rynku cieszy, że są to głównie rolnicy, utrzymujący lochy, którzy już nawet mieli narysowane projekty i wszystko rozplanowane. Wracamy do pomysłów sprzed pandemii i tu jest poniekąd źródło problemów, które mogą zaistnieć już w niedalekiej przyszłości. Dużo mówi się w przestrzeni publicznej o nowych wymaganiach dobrostanu, nawet padają daty – 2027 r., ale nikt nie wie, co tak naprawdę nas czeka. Rolnicy planujący inwestycje kierują się zasadą, bo innej możliwości na razie nie mają, że nie będzie u nas bardziej restrykcyjnie niż w Niemczech - mówi w rozmowie z redakcją "top agrar Polska" Krzysztof Skwarek, Aco Funki. 

Braki wytycznych blokują inwestycje

Niemcy to jest na razie jedyny kraj, w którym wiadomo, że kojec porodowy ma mieć powierzchnię 6,5 m2.  Zdaniem Skwarka polscy rolnicy już o tym myślą, ale brak jasnych wytycznych przeszkadza im w podjęciu decyzji.


Czytaj także: 10 zasad przygotowania porodówki na wstawienie loch prośnych

- Najgorzej jest tam, gdzie już są projekty, przeprowadzony jest raport i gdzie niewiele można zmienić w układzie np. ścian. Sytuacja ta rozkłada projektowanie. Do przyjętych wcześniej założeń nie pasują nowe wymagania, np. na 3 kojce porodowe w rzędzie jest za dużo powierzchni, a na 4 za mało. Poza przepisami mamy problemy techniczne, nie na każdej powierzchni da się zrobić otwierany kojec porodowy. Żeby locha się obróciła, musimy uzyskać promień 1,80 m - dodaje ekspert. Picture of the author
Autor Artykułu:Anna Kurek
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)