Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Świnie>Organizacja produkcji świń>

Tuczniki podnoszą „ciśnienie” hodowcom

Obrazek

Minęło zaledwie kilka dni nowego roku, a skupujący zdążyli już drugi raz obniżyć ceny tuczników. Stawki przeważnie kształtują się wokół 4,4 zł/kg żywca netto, tylko przy większych partiach towaru można otrzymać ok. 30 gr/kg żywca więcej. 

10 stycznia 2014, 10:48

Pytając skupujących i przetwórców słyszymy jedną odpowiedź: obniżki to efekt mocniejszej złotówki, czyli bardziej opłacalnego importu. Tutaj jednak trzeba wiedzieć, że ceny żywca na zachodzie Europy przestały spadać, i to nie w ostatnich dniach, ale jeszcze w starym roku – mimo to handlowcy uważają, że przy tańszym euro lepiej jest kupić żywiec w Niemczech czy Danii. Ten argument jednak bardzo trudno uznać za jedynego winowajcę obniżek cen poniżej granicy opłacalności.


Jako drugi powód obniżek skupujący podają fakt, że w styczniu zawsze był kłopot ze zbytem mięsa, a w tym roku zbiega się to z nieco większą podażą żywca, wynikającą z dodatkowych wstawień warchlaków we wrześniu – czyli tuż po żniwach w okresie taniejących zbóż i wysokich cen skupu żywca. Dlatego przetwórcy, mogąc sprowadzić mięso po atrakcyjnych cenach z zagranicy, przy ograniczonym popycie na przetwory i mięso obniżają stawki za krajowe tuczniki.


Tylko czy nie jest to podcinanie gałęzi, na której się siedzi? Obecnie trudno uwierzyć w odbudowę polskiego pogłowia świń, które od wielu miesięcy jest w opłakanym stanie, a chwilowe zwiększenie podaży jest efektem ściśle związanym ze sporadycznymi wstawieniami warchlaków z importu.

jbWażne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)