Reklama zniknie za 11 sekund

USG loch prośnych

Obrazek

Badanie ultrasonograficzne (USG) jest coraz częściej rutynowo wykonywanym zabiegiem potwierdzającym lub wykluczającym ciążę w krajowych chlewniach. Możliwości wykorzystania wiedzy płynącej z badań opisuje Grzegorz Chrostowski. 

Anna Kurek27 kwietnia 2018, 10:27

Dobra organizacja w dziale rozrodu gwarantuje sukces w produkcji, a szybkość przepływu informacji sprawia, że decyzje podejmuje się szybciej i skuteczniej. Jedną z najważniejszych informacji w dziale inseminacji jest odsetek skutecznie zapłodnionych loch. Uzyskanie jej jest możliwe dzięki badaniu ultrasonografem lochy w niskiej ciąży, które jest łatwą do przeprowadzenia czynnością. Ważne, aby zostało wprowadzone na stałe i stało się rutynowym zabiegiem.

Kiedy badać?

Optymalnym terminem pierwszego badania jest 28.–35. dzień po inseminacji. Doświadczeni specjaliści są w stanie zdiagnozować ciążę u lochy we wcześniejszym okresie, nawet w 16.–19. dniu. Warto jednak ustalić termin badania po 28. dniu ciąży. Z praktyki wynika, że pozwala to na bezbłędne zdiagnozowanie. W tym okresie bowiem na monitorze ultrasonografu widoczne są wyraźnie zarodki w świetle macicy. 

Warto zaznaczyć, że coraz częściej w fermach polskich skanowanie przeprowadzane jest już przez pracowników chlewni. Do niedawna zabieg ten wykonywali jedynie lekarze weterynarii. Okazuje się jednak, że badanie USG jest czynnością prostą i po odpowiednim przeszkoleniu pracownicy dobrze sobie z nią radzą. Mając coraz większą świadomość zagrożeń epizootycznych, wiele gospodarstw ma już własny ultrasonograf, co ogranicza do minimum wnoszenie do chlewni urządzeń, które pomimo dezynfekcji mogą być przyczyną przenoszenia patogenów pomiędzy stadami. Wciąż jeszcze wielu producentów kieruje się argumentem, że to drogie urządzenie i bardziej preferuje badanie loch przeprowadzane w połączeniu z wizytą lekarza weterynarii. 


Więcej o tym prostym i nieinwazyjnym zabiegu przeczytają Państwo w najnowszym, majowym wydaniu "top świnie". Zapraszamy do lektury.  aku


Picture of the author
Autor Artykułu:Anna Kurek
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)