Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Partner portalu

W marcu unijna wieprzowina była droższa od światowej

14.06.2016

Drukuj

W marcu unijna wieprzowina była droższa od światowej

Artykuł dostępny

W stosunku do lutego br. marcowa średnia stawka mięsa wieprzowego zmniejszyła się jedynie o 0,3%. To stosunkowo niewielka różnica. W miesiącu tym przeciętnie za wieprzowinę płacono 1272,90 euro za tonę.  Natomiast na rynku globalnym cena ta wynosiła 1007,80 euro/t (1118,70 dol/t) i była niższa od ceny z lutego 2016 r. o prawie 17%, a z marca 2015 r. o ponad 20%. Jak widać w marcu tego roku cena wieprzowiny na rynkach Wspólnoty była wyższa o 26% w porównaniu z cenami światowymi (źródło: FAPA).

r e k l a m a

W kraju, jeśli chodzi o aktualne ceny skupu tuczników, pod koniec zeszłego tygodnia ceny skupu tuczników zostały podniesione o około 10-45 gr/kg. W środę 7 czerwca na niemieckiej giełdzie odnotowano cenę 1,51 euro/kg, co oznacza niewielki spadek o 2 eurocenty. Mimo tej obniżki, cenniki polskich ubojni nie zostały obniżone. W kraju średnio za kilogram żywca płacą 4,53 zł/kg i 6,02 zł/kg w WBC. 


Czy ceny skupu tuczników dalej będą rosły? To pytanie zadaje sobie wielu producentów trzody chlewnej. Jednak kwestię tę poddają w wątpliwość głównie zakłady mięsne, hurtownie i sklepy, kupujące wieprzowinę. Twierdzą, że konsument nie jest chętny kupować mięsa według obecnych cen na półce. Przez lata przyzwyczajony został do niższych cen. – I w tym właśnie problem – konsument jest przyzwyczajony – tymczasem przypominam, że takie ceny za świnie były kilkanaście lat temu. I nikt nie narzekał. Przeciętnego Polaka trzeba by na nowo nauczyć kupowania po takiej cenie – zauważa pracownik działu surowcowego w dużej ubojni w województwie wielkopolskim. 

Czy jest powód do paniki? Przeczytaj ostatni komentarz rynkowy, dotyczący cen trzody chlewnej i sprawdź aktualne ceny.    ag

Polecane dla Ciebie:

article icon

Massey Ferguson z drugiej ręki

Czytaj

r e k l a m a

Komentarze (?)

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii