StoryEditor

W siedlisku legalna działalność pozarolnicza

Posłowie Kukiz’15 proponują rolnikom legalną działalność pozarolniczą w ich siedlisku. Projekt ustawy jest już w Sejmie i niedługo powinni się nim zająć posłowie.
23.03.2017., 14:03h

Projektowana ustawa wprowadza możliwość używania siedlisk w celu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej.

Definicja siedliska

Za siedlisko uznaje się „budynki i ich części oraz grunty pod budynkami i częściami tych budynków, a w szczególności zabudowania mieszkalne i gospodarskie, które wchodzą w skład gospodarstwa rolnego”. I to właśnie tam rolnik będzie mógł prowadzić działalność pozarolniczą, ale jednocześnie nie musiałby wyłączać gruntów z produkcji rolniczej.

Zdaniem posłów Kukiz’15 możliwość wykorzystania siedlisk na prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej nie spowoduje zagrożeń dla struktury obszarowej gospodarstw rolnych czy nadmiernej koncentracji nieruchomości rolnych, 
a działalność rolnicza w gospodarstwach rolnych i tak będzie prowadzona, zgodnie z ustawą o kształtowaniu ustroju rolnego.

Nadal rolnik

W praktyce, aby rozpocząć taką działalność w obrębie swojego siedliska rolnik będzie musiał złożyć stosowne zawiadomienie. Dopuszczenie możliwości używania siedliska do prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej nie spowoduje, że gospodarstwo rolne, z którego siedlisko takie zostanie wyodrębnione utraci przymiot gospodarstwa rolnego.

Uzasadnienie

Zdaniem posłów Kukiz’15 takie rozwiązanie jest konieczne wobec zmieniającej się polskiej wsi, gdzie coraz mniej rodzin zajmuje się produkcją rolną. A to z kolei powoduje, że „realizacja zasady wyrażonej w art. 23 Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej, zgodnie z którą podstawą ustroju rolnego państwa jest gospodarstwo rodzinne, nie znajduje odzwierciedlenia w rzeczywistości”. 

W Polsce, zaledwie 4,8% gospodarstw rolnych podejmuje działalność dodatkową, co pomimo tendencji wzrostowej wciąż jest odsetkiem niewielkim w porównaniu np. do Finlandii, gdzie zarejestrowanych gospodarstw rolnych prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą było w 2007 r. 27,7%, we Francji 26,6%, a w Danii 23,4%.

Specyfika działalności rolniczej polegająca na jej sezonowości uniemożliwia rolnikom podejmowanie stałego zatrudnienia w ramach stosunku pracy, a często peryferyjne zlokalizowanie wsi uniemożliwia członkom rodzin rolników podjęcie pracy w pobliżu wsi, przez co przenoszą się oni do ośrodków miejskich i najczęściej po znalezieniu zatrudnienia w nich pozostają.

Dodatkowa działalność gospodarcza w gospodarstwie rolnym oznacza dywersyfikację jego działalności, wpływając jednocześnie na zyskowność tego gospodarstwa. Tylko takie rozwiązanie spowoduje, że rolnicy nie zaprzestaną prowadzenia działalności rolniczej, co mogłoby spowodować zagrożenie dla bezpieczeństwa żywnościowego państwa.
wk

Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
20. kwiecień 2024 12:18