Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Świnie>Organizacja produkcji świń>

Zakaz budowy kurników i chlewni. Absurdalna petycja w Sejmie

Obrazek

Zakaz budowy kurników i ferm trzody chlewnej w odległości 2 kilometrów od budynków mieszkalnych. Takiej treści petycją zajmowali się dzisiaj posłowie. Gdyby została ona przyjęta groziłaby nam likwidacjia produkcji wieprzowiny i drobiu. 

22 marca 2017, 15:55

Mieszkańcy Mazowsza nie chcą chlewni i kurników

Petycja wpłynęła do Sejmu już w listopadzie zeszłego roku. Podpisała się pod nią grupa mieszkańców Mazowsza. Domagali się w niej, aby decyzję o lokowaniu ferm tuczu trzody chlewnej oraz kurników, mogli podejmować mieszkańcy gminy. Z kolei pod adresem resortu infrastruktury wysunięto żądanie opracowania takich przepisów ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, która wprowadzi minimalną odległość przemysłowych kurników i ferm świńskich od zabudowy mieszkaniowej wynoszący minimum 2 km. Potrzebę takich regulacji prawnych argumentowano uciążliwością zapachową takich inwestycji.

– Co obiektami już istniejącymi? I co z prawami rolników, dla których takie inwestycje są podstawą dochodów? – dopytywał podczas posiedzenia sejmowej komisji petycji poseł Mirosław Maliszewski z Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Wymóg 2 km odległości od domostw = brak żywności

Strona rządowa przypomniała, że w świetle obecnych przepisów nikt nie posługuje się odległościami oceniając takie inwestycje, ale ich wielkością, czyli przeliczeniowych jednostek DJP.

– Z tej petycji wynika, że każda hodowla trzody chlewnej byłaby zakazana i wymagałaby 2 km odległości i nie bylibyśmy w stanie nic zjeść w tym kraju, bo hodowla nigdzie nie mogłaby być umiejscowiona – powiedział  Krzysztof Lissowski, Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska, który jednoznacznie opowiedział się przeciwko dalszemu procedowaniu petycji.

Podobnego zdania byli przedstawiciel ministerstwa infrastruktury oraz eksperci Biura Analiz Sejmowych, którzy również zauważyli, że w skrajnym przypadku oznaczałoby to eliminację takiej produkcji z terytorium kraju.  

– Na pewno jest problem, który trzeba rozwiązać, ale potrzebne jest do tego dużo bardziej skomplikowane instrumentarium niż prosty zakaz dotyczący odległości 2 km– podsumował dyskusję przewodniczący sejmowej komisji poseł Sławomir Piechota z PO.

Komisja Petycji jednogłośnie odrzuciła petycję.    wk

Fot. SierszeńskaWażne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)