Reklama zniknie za 11 sekund

Topagrar.plZaloguj
Strona główna>Artykuły>Świnie>Organizacja produkcji świń>

Zakaz użycia tlenku cynku może być odroczony?

Obrazek

Według KZPPTCh i Izby Zbożowo- Paszowej na rynku nie ma skutecznych środków, aby zastąpić zakazanego w hodowli świń tlenku cynku. Producenci domagają się odroczenia wejścia zakazu.

Aneta Lewandowska1 lipca 2017, 06:00
Do ministra Jurgiela zgłosił się Krajowy Związek Pracodawców – Producentów Trzody Chlewnej oraz Izba Zbożowo-Paszowa. Organizacje wnioskują o skorzystanie z możliwości odroczenia terminu wejścia w życie zakazu, który całkowicie usuwa z diety świń tlenek cynku (ZnO).


Jako uzasadnienie podają brak skutecznych środków na rynku, które zastąpiłyby w działaniu zakazany środek. 


Komisja Europejska wprowadziła zakaz stosowania leczniczego tlenku cynku w dietach zwierząt ze względu na negatywny wpływ tego związku na środowisko.
Dyrektywa 2001/82 / WE Parlamentu Europejskiego Parlamentu i Rady z dnia 26.6.2017 została potwierdzona decyzją wykonawczą Komisji i ZnO oficjalnie zniknie z użycia. 


Producenci chcą, by resort rolnictwa skorzystał z możliwości i odroczył termin wejścia w życie zakazu o kolejne pięć lat.


W większości krajów Unii Europejskiej tlenek cynku jest produktem medycznym, przepisywanym na receptę przez lekarza weterynarii.


Stosuje się go u prosiąt po odsadzeniu, głównie po to, by zapobiec biegunkom wywoływanym przez bakterie, szczególnie Escherichia Coli. Eliminując drobnoustroje, tlenek cynku chroni szczególnie wrażliwe prosięta po odsadzeniu.

Pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu przewodu pokarmowego, a dzięki temu całemu organizmowi.


Najważniejszym jednak atutem stosowania ZnO jest ograniczenie zużycia antybiotyków w hodowli, a przez to zmniejszenie antybiotykooporności, które jest ogromnym problemem nie tylko w utrzymaniu zwierząt, ale i leczeniu ludzi.  al na podst. KZPPTCh

Picture of the author
Autor Artykułu:Aneta Lewandowska
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy