Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Świnie>Organizacja produkcji świń>

Zakaz użycia tlenku cynku w diecie prosiąt?

Obrazek

Europejska Agencja Leków (EMA) prowadzi działania mające na celu wyeliminowanie tlenku cynku (ZnO) z diety prosiąt osadzonych. Jakie mogą być tego konsekwencje?

27 grudnia 2016, 07:28

EMA zaleca Komisji Europejskiej wycofanie z użycia w żywieniu prosiąt tlenku cynku. Według pisma wystosowanego do Komisji, „sprawa dotyczy potencjalnego ryzyka dla środowiska i podwyższonego rozprzestrzeniania się antybiotykoodporności wśród bakterii poprzez użycie preparatów zawierających tlenek cynku”. 

EMA w swoim piśmie zaznacza, że stosunek plusów i minusów w tej sytuacji jest negatywny. Mimo, że znany jest korzystny wpływ ZnO na zdrowie prosiąt, Agencja uznaje za bardziej istotny problem zanieczyszczenia środowiska i potencjalnego wzrostu odporności bakterii na antybiotyki, której jednak nie jest w stanie jeszcze całkowicie potwierdzić.

Używany od 1994 r. tlenek cynku znany jest ze swojego pozytywnego wpływu na przyrosty prosiąt, utrzymanie higieny i, co najważniejsze, eliminację biegunek. Alternatywą dla ZnO są antybiotyki, których użycie z roku na rok wzrasta.

Sprawa skomplikowała się po opublikowaniu szeroko krytykowanych badań, które mówią o podwyższeniu antybiotykoodporności poprzez użycie ZnO. Dodatkowo, Francja i Holandia wyraziły swoje obawy dotyczące zanieczyszczenia środowiska.

Eksperci zajmujący się żywieniem świń twierdzą, że wycofanie tlenku cynku z diety może skutkować częstszymi upadkami prosiąt, biegunkami i spadkiem dobrostanu i higieny. Przewidują również opóźnienie odsadzenia o nawet dwa tygodnie.

Terapeutyczne użycie ZnO jest pod stałą obserwacją naukowców. W pierwszej fazie tuczu, kiedy prosięta pobierają jeszcze małe dawki paszy, ryzyko zanieczyszczenia gleby jest bardzo niskie. Potencjalny wzrost antybiotykoodporności jest niebezpieczny, ale użycie antybiotyków w zastępstwie ZnO może powodować jeszcze większe problemy w odchowie.

Spotkanie pomiędzy instytucjami, które domagają się wprowadzenia zakazu a członkami organizacji hodowców trzody chlewnej i weterynarzy planowane jest na styczeń 2017 r.   al

Źródło: Farmers Weekly, The Pig Site



Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)