Reklama zniknie za 11 sekund

Jesteś w strefie Premium

Znakowanie świń po nowemu

Obrazek

Ma być prościej, elastyczniej i bez kar. Rząd proponuje zmianę dotychczasowych przepisów dotyczących znakowania i rejestracji świń na terenie występowania ASF. Opozycja dopytuje czy, aby nie zaszkodzi to w walce z afrykańskim pomorem świń.

Bartłomiej Czekała15 lipca 2018, 12:39
Zdaniem wiceministra rolnictwa Szymona Giżyńskiego nowelizacja ustawy dotyczy praktyki rolniczej a jej zgłoszenie przez rząd to efekt doświadczeń, postulatów i wniosków zebranych przez resort rolnictwa.

Obecnie każdy rolnik z gospodarstwa leżącego na obszarze zagrożonym lub innym obszarze podlegającym ograniczeniom ma obowiązek zgłoszenia zwiększenia lub zmniejszenia liczebności stada i uboju świń w terminie 24 godzin od zaistnienia tego zdarzenia. Zdaniem rządu nic nie stoi na przeszkodzie, aby wydłużyć rolnikom ten termin z 24 godzin do 2 dni. Jednocześnie termin ten nie będzie dotyczył przypadków urodzeń świń. Pozostawia się jednocześnie możliwość znakowania świń w terminie 30 dni w siedzibie stada.

Druga zasada wprowadzana nowelizacją to wg. wiceministra Giżyńskiego zasada elastyczności. Dzięki niej rolnik będzie mógł wybrać czy chce oznakować zwierzę tatuażem czy kolczykiem, a w tym drugim przypadku będzie mógł również wybrać dowolną małżowinę uszną. 

Nowelizacja porządkuje również przepisy, które powodują dublowanie się obowiązków. Np. wyłączenie podmiotów prowadzących targi z obowiązku ksiąg rejestracji świń ponieważ i tak  mają obowiązek prowadzenia ewidencji wprowadzanych na targ. 

– Niech te kilka przykładów starczy za rekomendacje rządu do przyjęcia komisję tego projektu nowelizacji – powiedział wiceminister Giżyński.

Debata nad ustawą

Podczas dyskusji nad projektem posłowie pytali czy wprowadzenie nowych przepisów nie wpłynie na efektywność walki z ASF.

– Czy w sytuacji potężnego rozprzestrzenienia się ASF rozluźnienie tych obowiązków rygorów nie spowoduje większych możliwości rozwoju wirusa. Zwłaszcza kiedy wiemy, że ludzie są bardzo istotnym wektorem roznoszenie ASF – pytała Dorota Niedziela z PO. 

Ale zdaniem rządu nie ma takiego zagrożenia, a zmiana przepisów jest konieczna, gdyż obecne są zbyt restrykcyjne dla hodowców świń.

– Wprowadziliśmy najpierw zaostrzone rygory, gdyż takie były postulaty Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej oraz Głównego Inspektoratu Weterynarii. To przez kilka miesięcy działało, ale okazało się, że w niektórych przypadkach jest to całkowicie zawodne, bo rolnik, który w piątek po południu kupuje świnie ma 24 godziny na zgłoszenie i w niedzielę musi być już karany. Te dwa dni są po to, aby rolnik nie był karany, tylko w poniedziałek rano mógł te świnie zgłosić.  – mówił Krystian Popławski, dyrektor Departamentu Bezpieczeństwa Żywności i Weterynarii MRiRW.

Zdaniem ministerstwa rolnictwa w przypadku wybuchu ASF w takim niezgłoszonym w piątek stadzie powiatowy lekarz weterynarii i tak natychmiast wprowadzi swoje procedury.

Z kolei przedstawiciele samorządu lekarsko-weterynaryjnego zwrócili uwagę, że rząd powinien pozostać tylko przy znakowaniu kolczykami.

- Proszę rozważyć znakowanie tylko i wyłącznie kolczykami. Lekarze maja wykonać 230 tys. kontroli bioasekuracyjnych. Między innymi  mają sprawdzić czy są oznakowane, bo jak nie to mogą pochodzić z nielegalnego handlu. W przypadku kolczyka łatwiej jest to ocenić. A w przypadku tatuażu na wewnętrznej małżowinie usznej, trzeba zwierzę złapać i poskromić. To niepotrzebnie wydłuża czas kontroli – tłumaczył Jacek Łukaszewicz, prezes Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej.  

Rząd odrzucił ten postulat argumentując, że rolnik zawsze będzie postępował racjonalnie i czasami, gdy świnia jest u kolejnego właściciela wtedy wygodniej zwierzę wytatuować.
Sejmowa komisja rolnictwa skierowała projekt do drugiego czytania. wk


Picture of the author
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)