StoryEditorPorady prawne

Czy przekazanie gospodarstwa za rentę strukturalną obejmuje też maszyny rolniczy?

Teściowie w 2006 roku przekazali żonie gospodarstwo w zamian za rentę strukturalną. W akcie były wymienione tylko użytki rolne. ARiMR kazała teściom przepisać jeszcze bydło. Teraz teść twierdzi, że maszyny rolnicze nie są żony, tylko ich i je sprzedaje. Czy ma takie prawo? Czytałem w Internecie, że aby otrzymać rentę strukturalną, trzeba było przekazać całe gospodarstwo. Czy nie doszło do zasiedzenia tych maszyn, skoro użytkowaliśmy je tyle lat?

Kto i na jakich warunkach może skorzystać z renty strukturalnej?

W sprawie przekazania gospodarstwa przez teściów Pana żonie mają zastosowanie przepisy rozporządzenia Rady Ministrów z 30 kwietnia 2004 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu udzielania pomocy finansowej na uzyskiwanie rent strukturalnych objętej planem rozwoju obszarów wiejskich.

Zgodnie z § 4 pkt 4 i 5 tego rozporządzenia, rentę strukturalną przyznawano producentowi rolnemu będącemu osobą fizyczną prowadzącą na własny rachunek działalność rolniczą w gospodarstwie rolnym położonym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jeżeli spełniał on m.in. następujące warunki:

  • przekazał gospodarstwo rolne o łącznej powierzchni użytków rolnych wynoszącej co najmniej 1 ha,
  • zaprzestał prowadzenia działalności rolniczej.

Co to są użytki rolne wchodzące w skład przekazanego gospodarstwa?

Paragraf 6 wymienionego rozporządzenia stanowi, że warunek przekazania gospodarstwa rolnego, o którym mowa wyżej, uznawano za spełniony, jeżeli zostały przekazane wszystkie użytki rolne wchodzące w skład tego gospodarstwa będące zarówno przedmiotem odrębnej własności rolnika i jego ...

Pozostało 71% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
16. kwiecień 2024 12:44