Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Pogoda>

Pogoda rolnicza na czerwiec: susza i... przymrozki!

Obrazek

Chociaż pierwszy raport IUNG nt. suszy rolniczej z końca maja nie odnotował tego zjawiska w naszym kraju – obejmował chłodny i deszczowy okres od 20.03 do 30.05 – to aktualne stany pogody zwiastują nadciagające kłopoty.

Janusz Biernacki1 czerwca 2023, 14:40

Uwaga, susza!

Od kilkunastu dni mamy słoneczną i wietrzna pogodę, sprzyjającą transpiracji i ewapotranspiracji, podczas której w ciągu doby odparowuje od 3 do ok. 5 mm wody. Mimo tkwiących jeszcze rezerw wilgoci w glebie z wczesnej wiosny, w kraju aktualne są m.in. ostrzeżenia hydrologiczne IMGW dla kilku rejonów Polski.

Susza hydrologiczna występuje obecnie na rzekach:

  • Barycz (Wielkopolska), a ostrzeżenie obowiązuje od 1.06 do odwołania
  • Ina i Płonia (woj. zachodniopomorskie); ostrzeżenie od 22.05 do odwołania
  • Drawa (woj. zachodniopomorskie); ostrzeżenie od 29.05 do odwołania
  • Czarna Wielka (woj. dolnośląskie); ostrzeżenie od 29.05 do odwołania
  • Wkra (woj. warmińsko-mazurskie i mazowieckie), ostrzeżenie od 1.06 do odwołania
  • Pisa (woj. warmińsko-mazurskie i podlaskie) ostrzeżenie od 1.06. do odwołania.

IMGW wydał też ostrzeżenie z zakresu prognoz hydrologicznych o gwałtownym wzroście stanów wód w zlewni Zalewu Wiślanego do Nogatu od 1.06 do 2.06 (patrz mapa zagrożeń; źródło IMGW).

Zagrożenie przymrozkami

Ostrzeżeniem meteorologicznym dla Polski jest natomiast prognoza przygruntowych przymrozków. Wystąpienie tego zagrożenia przewiduje się w piątek, głównie w północnym pasie Polski oraz lokalnie na południu. Stopień pierwszy tego ostrzeżenia przewiduje, ze w okresie wiosennej wegetacji roślin może dojść do spadku temperatury powietrza poniżej 0°C lub spadku temperatury przy gruncie poniżej –1°C (patrz mapa; źródło IMGW).

Zjawiska te prognozowane są od piątku (02.06) od godz. 7.30 do soboty (03.06) do godz. 7.30. W tych warunkach uszkodzone mogą być przede wszystkim młode rośliny buraka cukrowego, kukurydzy, ziemniaka, czy słonecznika. Na zagrożonych obszarach należy ponadto powstrzymać się od wykonywania zabiegów z chemicznymi środkami ochrony roślin.

Wysuszona wierzchnia warstwa gleby

Kolejnym niepokojącym sygnałem dla upraw polowych jest trwający okres bezdeszczowy. Zwłaszcza uprawy jare na glebach lekkich, o płytkiej warstwie próchnicznej i małej zawartości materii organicznej, są narażone na znaczny deficyt wody. Płytkie odkrywki glebowe wskazują obecnie na przesuszony profil do poziomu ok. 15 cm. Z kolei mapa satelitarna wilgotności gleby od 0 do 7 cm jest jeszcze bardziej niepokojąca. Tu znaczny deficyt wody obserwuje się na przeważającym areale, a jedynie południe Polski i niektóre rejony wschodnie mają jeszcze jej wystarczająco (patrz mapa; źródło IMGW).

[bie]Picture of the author
Autor Artykułu:Janusz Biernacki
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)