Jesteś w strefie Premium
Groźne temperatury minimalne

Jesteśmy na progu zimy, a temperatury minimalne mogą już zagrażać przezimowaniu roślin. Zamrożona jest także gleba na głębokości 5 cm, chociaż nie wszędzie.
Mamy chwilowe ocieplenie, lecz minimalne temperatury przy gruncie, a więc na poziomie ozimin, są bardzo niepokojące. W niektórych rejonach kraju znacznie spadły poniżej –20°C, a w większości oscylują na poziomie –10; –15°C. To wartości mogące poważnie zagrozić przezimowaniu upraw, zwłaszcza na terenach o śladowej okrywie śnieżnej. Na szczęście w wielu lokalizacjach, mimo skrajnie silnych mrozów, była ona znacznie większa, kilkunastu- lub nawet kilkudziesięciu cm i zabezpieczyła rośliny przed szokiem termicznym. Na przykład w Katowicach, Kozienicach, Lublinie, Łodzi, Suwałkach, czy we Włodawie mrozy były pokaźne, to jednak temperatura gruntu na głębokości 5 cm jest dodatnia (patrz zestawienie).

Zamarznięta gleba
Niestety, ze względu na brak lub niewielką okrywę śnieżną w dużej części Wielkopolski, woj. lubuskiego, kujawsko-pomorskiego i południa zachodniopomorskiego oraz w przyległych im lokalizacjach, są też w kraju rejony, gdzie mrozy dość mocno wniknął do wnętrza roślin i gleby. Są to np. okolice Gorzowa Wielkopolskiego (z temp. min. gleby na głębokości 5 cm –3,6°C), Chojnic (–1,3°C), Koszalina (–1,2°C), Zielonej Góry (–1,7°C), a zwłaszcza Poznania, gdzie ubiegłej doby było to –5,3°C i Torunia –4,2°C.
W trakcie odwilży rolnicy na tych obszarach powinni wykonać test przezimowania upraw, zwłaszcza jęczmienia ozimego i rzepaku oraz mniej odpornych odmian pszenicy ozimej. Nie da się tego ocenić wizualnie na polu, gdyż rośliny są „zakonserwowane” mrozem i aż do czasu naturalnego ruszenia wegetacji nie będą zmieniały barwy, czy zamierały.
Test zimotrwałości
Aby zatem dużo wcześniej przekonać się o staniu upraw, w tym celu należy z pobrać łopatą monolit gleby z roślinami, umieścić go w cieplejszym pomieszczeniu i odczekać aż gleba odmarznie. Następnie trzeba wypłukać delikatnie rośliny z korzeniami, jeśli to zboża przyciąć liście na długość ok. 3–4 cm, a w rzepaku usunąć najstarsze z okółka. Tak spreparowane rośliny z korzeniami zawinąć w ligninę na wysokości węzła krzewienia (lub szyjki wzrostu), podlać wodą i umieścić na 24 godz. w temperaturze pokojowej (patrz zdjęcie).

Jeśli rośliny przetrzymały kilka minionych fal mrozów, to po ok. 24 godz. będą odrastały odcinki źdźbła lub nowe liście sercowe rozety rzepaku. Jeśli nie ruszą z wegetacją, to plantacja będzie do zlikwidowania na wiosnę, o czym warto wiedzieć z wyprzedzeniem.
[bie]
Przeczytaj również
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora