Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Pogoda>

Mróz dokręca swoje imadło

Obrazek

Od kilku dni mróz występuje w całej Polsce. Co gorsza, się rozkręca, bo temperatury minimalne przy gruncie w wielu miejscach kraju dochodzą lub przekraczają –20°C.

Janusz Biernacki15 grudnia 2022, 15:30
Zima zaatakowała dość mocno w całym kraju, chociaż nie wszędzie występuje okrywa śnieżna. Nie ma jej w dużej części Wielkopolski, w woj. kujawsko-pomorskim, w północnym rejonie woj. lubuskiego oraz w południowym pasie woj. zachodniopomorskiego, ale jest bardziej obfita zwłaszcza na południu i wschodzie Polski. W sobotę intensywne opady zarejestrowano m.in. w woj. małopolskim i podkarpackim, gdzie spadło ok. 30 cm śniegu. Jej grubość rzędu 1–3 cm notuje się w zachodniej i centralnej części kraju, co sprawia, że oziminy nie mogą tu liczyć na ochronę przed silną falą mrozu, która nas nawiedza.
Temperatura minimalna przy gruncie, a więc dotycząca poziomu ozimin, osiąga niebezpieczne wartości, które mogą doprowadzić do wymrożenia roślin, zwłaszcza że spadki te trwają już drugi dzień, a dzisiejszy poranek był równie mroźny co z 14 grudnia (patrz mapa - źródło IMGW; i tabela).
Minionego poranka najsilniejsze mrozy 5 cm nad powierzchnią gruntu (lub nad warstwą śniegu) wystąpiły w rejonach Lublina, Kozienic, Kielc, Białegostoku, Kolbuszowej, czy Olsztyna. Na szczęście występuje tam okrywa śnieżna, która chroni oziminy przed znaczącymi spadkami temperatur i można przyjąć, że te uprawy są bezpieczne. Największe ryzyko wymarznięcia roślin jest obecnie rejestrowane w zachodniej połowie Polski, gdzie okrywa śnieżna nie występuje lub ma grubość poniżej 3–4 cm. W tym przypadku o przezimowaniu zdecyduje odmiana, kondycja roślin i faza rozwoju; szczegóły – patrz mapa; źródło: meteomodel.pl.
[bie]


Picture of the author
Autor Artykułu:Janusz Biernacki
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)