Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Pogoda>

Nadeszły oczekiwane opady, ale nie dla wszystkich

Obrazek

Skończyły się czasy, kiedy jesienią opadów było pod dostatkiem. Na wielu polach województw zachodnich, Wielkopolski czy i Centralnej Polski nowe zasiewy czekają na kolejne porcje deszczu.

Janusz Biernacki18 października 2022, 16:05
Zapowiadana przez krajowych synoptyków zmiana pogody nastąpiła, lecz nie objęła jeszcze wszystkich rejonów kraju. Dotyczy to zwłaszcza opadów deszczu, które przemieszczają się obecnie przez woj. lubuskie, wielkopolskie, północne rejony woj. dolnośląskiego, kujawsko pomorskie, warmińsko-mazurskie i częściowo mazowieckie (patrz mapa; źródło IMGW).
Według bieżących informacji opadowych najwięcej deszczu spadło w okolicach Międzychodu, Międzyrzecza i Nowego Tomyśla. Kolejne rejony z większą porcją deszczu to Gniezno, Września i Słupca, a także Kościan, Leszno i Głogów. Szacunkowe pomiary wskazują na opad rzędu 3–7 mm, co przy obecnym stanie wilgotności gleby pomoże nowym zasiewom i wschodom ozimin.
Nie wszyscy skorzystają
Na takiej porcji deszczu skorzystają też zbiory okopowych, co pozwala na ograniczenie uszkodzeń mechanicznych bulw i korzeni, a lekko uwilgotniona gleba ułatwi pracę kombajnom.
Deszcze przerwą natomiast co najmniej na kilka godzin zbiory kukurydzy ziarnowej, gdzie liczy się naturalne ograniczanie wilgotności ziarna o każdy tono-procent, który zwłaszcza w tym roku jest bardzo kosztowny przy dosuszaniu. Zbierane ziarno w zależności od rejonu ma bowiem wilgotność od ok. 24 do ok 34%.
[bie]


Picture of the author
Autor Artykułu:Janusz Biernacki
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)