Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Pogoda>

Opady pomogą wschodom pszenicy

Obrazek

Wczoraj przeszła przez Polskę fala opadów. Najsilniej popadało w środkowym pasie kraju od zachodu na wschód. Na wielu polach pomogą one głównie wschodom pszenicy.

Janusz Biernacki19 października 2022, 14:55
Wydaje się, że duży obszar Polski ma wystarczającą wilgotność gleby, zwłaszcza jej wierzchnią warstwę, od O do 7 cm, na której wynosi ona powyżej 45%, a są też rejony z wynikiem powyżej 75%. Niestety, jest również wiele lokalizacji, gdzie pomiary wskazują wartość tego parametru na poziomie 35–40%, co jest na pograniczu deficytu wody na potrzeby roślin (patrz mapka; źródło IMGW).
Wczorajsze krajowe opady, które odnotowano w całej Polsce, najbardziej pomogą uprawom w pasie Słubice – Zielona Góra – Leszno – Koło – Wyszków – Białystok. Na tym obszarze, wg danych IMGW, spadło ok. 20 mm deszczu, a w pozostałych rejonach do ok. 10 do ok. 5 mm (patrz mapka).
Są one przydatne zwłaszcza dla nowych zasiewów pszenicy ozimej, czy to na glebach piaszczystych, czy gliniastych, gdzie ziarniakom zalegającym w glebie lub niedostatecznie okrytych ziemią potrzeba dużo wilgoci do skiełkowania. Lepiej uwilgotnione podłoże będzie też sprzyjało efektywności działania zastosowanych herbicydów doglebowych, zarówno w zasiewach jęczmienia ozimego, pozostałych zbóż, czy rzepaku ozimego, które obecnie potrzebują tej ochrony.
Z wodą glebową rośliny pobierają także niezbędne składniki pokarmowe podane w nawozach mineralnych, co dodatkowo poprawia ich rozwój wegetatywny i pozwala dobrze przygotować uprawy do spoczynku zimowego.
[bie]


Picture of the author
Autor Artykułu:Janusz Biernacki
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)